medjugorje shop 3

Majke poljupcima liječe svoju djecu, evo i kako!

Iza ljubljenja beba kriju se složeni biološki obrasci! Nakon rođenja djeteta ništa nije prirodnije od prizora mame koja ljubi svoju bebu. Zašto majke to čine?

Očigledan bi odgovor bio zato što se između mame i bebe već stvorila jaka emocionalna veza. Međutim postoje i drugi biokemijski razlozi za to – a ti razlozi jasno nam govore da bismo češće trebali vjerovati unutrašnjoj mudrosti svoga tijela. Baš kao što naša tijela znaju roditi dijete bez razumijevanja svih detalja procesa rađanja, tako i biološki sistemi tijela imaju složenu društvenu međuigru između mame i bebe.

Kada životinja dobije mladunče, može se vidjeti kako većina životinjskih majki puno vremena provede ližući potomstvo. Time ona zapošljava svojih pet čula spoznajući ukus, miris, dodir, zvuk i sliku svog mladunčeta. Time – drugim riječima – mladunče postaje stvarno njeno.

Kada ljudska majka rodi u normalnim uslovima života, nakon nekog vremena ona počinje izvoditi svojevrsna “smirujuća” ponašanja prema svom djetetu: miluje ga, istražuje mekoću njegove kože, broji i mazi prstiće na rukama i nogama. Vjerojatno gleda na koga beba liči. Primjećuje boju kose i očiju te važne fizičke funkcije. Uskoro će naučiti razlikovati plač svoje bebe među plačevima svih drugih beba. Kada se nagne poljubiti bebu, upit će i njen miris, a kroz poljubac će naučiti i kakav beba ima “ukus”.

I na taj način se zaista mama i beba emocionalno zbližavaju.

Ali to nije sve. Ljubljenje bebe čini čuda za povezivanje i emocionalnu bliskost, ali i za zdravlje. Kada majka ljubi bebu, ona uzima uzorak patogena s bebinog lica. To su patogeni koje će pokušati narušiti zdravlje bebe. Ti patogeni ulaze u majčine sekundarne limfne organe kao što su krajnici i čine da se počinje poticati proizvodnja B stanica specifičnih za obranu od tih prisutnih patogena. Te B stanice potom prelaze u majčino mlijeko koje kad bebe konzumiraju potiče imunitet beba.

Majčino mlijeko na mnoge načine potiče imunitet djeteta, ali ne pomoću antitijela koja se stvaraju tokom trudnoće, nego dakle stvaranjem ovih antitijela preko kože djeteta, kroz majku i njezino mlijeko. Bebe trebaju antitijela koja ih štite od svijeta sa kojim su u dodiru. Ljubljenje bebe tako postaje važnom aktivnosti jer majčinom tijelu pomaže utvrditi protiv kojih patogena trebaju koja antitijela kao pomoć bebinu imunitetu.

Zato majke, ljubite više svoje bebe, jer one tako brzo rastu!

Izvor: Birth Unlimited

Označeno u
Zanima te i ovo?