Papa se u pismu koje je poslao španjolskom katoličkom tjedniku „Alfa y Omega“ prisjetio iskustva iz '50-ih godina prošloga stoljeća, odnosno noći provedenih u molitvi zajedno s bratom, u bazilici Presvetog Sakramenta u Buenos Airesu, piše vaticannews.va.
Ganuo sam se – napisao je papa Franjo u pismu španjolskom časopisu „Alfa y Omega“, nakon što je primio fotokopiju registra koji se čuva u arhivu bazilike Presvetog Sakramenta u Buenos Airesu, u kojemu su zabilježena imena „noćnih klanjatelja“, odnosno osobā koje su se od devet sati navečer izmjenjivale u molitvi pred Euharistijom. U toj je bazilici to praksa još od 1917. godine.
Među tim se imenima nalazi Jorge Mario Bergoglio i njegov brat Oscar, koji su 1954. i 1955. godine zajedno sudjelovali u tom iskustvu obilježenom važnim prisustvom oca Joséa Aristija, redovnika, provincijala Kongregacije Presvetoga Sakramenta, koji je beskonačne sate svojega svećeničkog života provodio u ispovjedaonici. Bio je čovjek milosrđa, voljen i bitan u životu Jorgea Marija Bergoglia.
„Venite adoremus“, riječi su kojih se papa Franjo prisjeća s vrlo snažnim osjećajima. Rabili su ih neki klanjatelji kako bi probudili osobu na kojoj je bio red nakon njih. Iz svoje četvrti Flores, na periferiji Buenos Airesa, mladi je Jorge – podsjeća spomenuti časopis – autobusom odlazio u centar grada, do bazilike Presvetoga Sakramenta, te brojne subotnje večeri provodio u molitvi. Klanjanje je započinjalo oko 21 sat, nakon propovijedi oca Aristija – objasnio je Papa u pismu. Plamičak zvanja već je gorio u njemu, ali – kako je napisao – život koji je živio bio je normalan kršćanski život. Potom je došlo iskustvo tih noći provedenih u klanjanju, koje ga je duboko dirnulo.
Kada je preminuo otac Aristi, tijekom vazmenoga bdijenja 1996. godine, mons. Bergoglio, tada pomoćni biskup, sišao je u kriptu bazilike gdje je bilo izloženo tijelo, te je, dok je polagao cvijeće, napravio jednu nepromišljenu gestu. Uzeo sam križ od krunice – napisao je papa Franjo – i s malo snage ga otkinuo. U tom sam trenutku pogledao svećenika te rekao: 'Daj mi pola svojega milosrđa', i osjetio sam nešto snažno što mi je dalo hrabrosti da to učinim. Jedini je svjedok te geste – dodaje novinar časopisa – bio svećenik Andrés Taborda. Sjećam se – napomenuo je papa Franjo – da je rekao: „On je bio moj ispovjednik. S tom je krunicom u ruci odriješio od grijeha mnoge, mnoge grješnike; za njega nije moguće da ju ponese pod zemlju“.
Časopis donosi i zgodu koju je ispričao Diego Vidal, laik koji godinama koordinira noćne klanjatelje u bazilici. Na euharistijskom kongresu, koji se održavao u jednoj pokrajini daleko od Buenos Airesa, tada nadbiskup Jorge Bergoglio prošao je kraj mene, te sam ga upitao poznaje li oca Aristija. Odmah se zaustavio i odgovorio mi: 'Poznajem li ga?' I pritom iz svojega odijela izvadio svećenikovu krunicu – rekao je Diego.
Od tada se biskup i kardinal Bergoglio, a danas papa Franjo, ne odvaja od križa s krunice oca Aristija. Stavio sam ga ovdje, u svoju vrećicu – napisao je Papa te objasnio – Papinske košulje nemaju džepova, ali ja uvijek nosim sa sobom malu platnenu vrećicu, i od tada pa do danas, moja je ruka stalno tamo. Osjećam milost! Primjer milosrdnoga svećenika, svećenika koji se približava ranama, čini mnogo dobra – napisao je papa Franjo.
medjugorje-info.com