Covid-19 osim što je paralizirao dobar dio svijeta, odnio tisuće života, na veliku kušnju stavio zdravstveni sustav odrazio se i na vjerski život. Više od mjesec dana u Italiji se sv. mise slave bez naroda, otkazani su i svi ostali sakramenti i sakramentali, uključujući i sprovodne obrede. Kroz to vrijeme vjernicima je onemogućeno zajedničko okupljanje i sudjelovanje na obredima i liturgijskim slavljima u Velikom tjednu i na Uskrs. Katolička Crkva podnijela je tu žrtvu zajedno sa svima drugima u cilju sprječavanja daljnje zaraze, piše Nedjelja.ba.
Podaci Civilne zaštite Republike Italije u posljednjih nekoliko dana, prema kojima se bilježi manji broj novozareženih, ulijevaju nadu da će ova država uskoro prijeći u drugu fazu borbe protiv virusa u kojoj će se život polako početi vraćati u normalu. Prema nekim naznakama to bi se moglo dogoditi od 3. svibnja.
Tako i Talijanska biskupska konferencija (CEI) želi ponuditi konkretna rješenja kako bi se vjernicima omogućilo sudjelovanje na misama. To je potvrdio i podtajnik CEI-a u razgovoru za Vatican news, don Ivan Maffeis. „Ne možemo podcijeniti tragediju koju proživljavamo, ovu oluju koja je s liturgijskog stajališta uvjetovala da je svećenik slavio otajstva 'za narod, ali bez naroda'“, istaknuo je don Ivan te dodao kako se trenutno traži način kako se vratiti na prijašnje, jasno uz poštovanje svih preporuka zaštite te kako se nadnevak u svibnju ne može razumjeti kao „apsolutna sloboda“ jer bi to bilo neodgovorno i neprimjereno te bi izazvao veliki rizik od novoga širenja zaraze. „Međutim, čak i u okviru svih mjera koje se moraju poštivati - svih zdravstvenih mjera, od udaljenosti do higijene i sl. - želimo pokušati omogućiti ljudima da shvate koliko je u ovom trenutku važno ponovno oživljavanje crkava kako za euharistijsko slavlje, a također i za život u zajednici“, naglasio je podtajnik CEI-a te ponudio neke konkretne prijedloge. Između ostaloga kao mogućnost naveo je da u crkvama u kojima može stati 200 osoba za početak na misama bude njih 10 i to tumači kao važan znak nade.
Osim načina povratka naroda na sv. mise još jedan izazov će biti prisustvo svećenika i vjernika na pokopima. Vjerojatno će se i tu morati pronaći adekvatne mjere i sudjelovanje najbliže rodbine kako se izbjegao rizik širenja virusa. Sigurno će crkvene i civilne vlasti pokušati naći najbolje rješenje koje će biti poznato u narednim danima. No, ono što je sasvim izvjesno je da ne treba očekivati odjednom povratak na prijašnje nego postupno sudjelovanje vjernika kako na sv. misama, tako i na ostalim sakramentima i sakramentalima.