U Jemenu, najsiromašnijoj bliskoistočnoj zemlji opustošenoj ratom, glađu i bolešću, humanitarna bi se situacija mogla dodatno pogoršati zbog širenja zaraze koronavirusom. U Adenu je u ponedjeljak proglašeno izvanredno stanje, nakon što se broj slučajeva bolesti COVID-19 u tom gradu na jugu zemlje popeo na 35, uz četiri preminule osobe. Jemenski zdravstveni sustav teško je stradao tijekom godina rata te je, prema podacima Međunarodnog odbora Crvenog križa, polovica svih zdravstvenih ustanova izvan uporabe.
Saudijska Arabija će, kako su najavili mediji, početkom lipnja biti domaćin „online“ donatorske konferencije za Jemen, organizirane u suradnji s Ujedinjenim narodima. Oko 24 milijuna Jemenaca, odnosno više od dvije trećine stanovništva, oslanja se na humanitarnu pomoć. Visoki povjerenik UN-a za izbjeglice krajem travnja je upozorio na strahovite posljedice nedostatka sredstava za izbjeglice i interno raseljene Jemence.
Uz više od 100.000 žrtava i više od 20 milijuna stanovnika potpuno ovisnih o humanitarnoj pomoći, u posljedice se sukoba, koji traje od 2015. godine, ubraja i oko milijun izbjeglica i interno raseljenih osoba. Ujedinjeni narodi se pribojavaju da bi, zbog nedostatka sredstava, te osobe mogle ostati bez životno važne potpore. UNHCR je prije dva tjedna upozorio da se izbjegli i interno raseljeni Jemenci već suočavaju sa siromaštvom i velikim teškoćama te im je hitno potrebno oko 90 milijuna dolara kako bi im osigurali najnužnije za preživljavanje.
U tom ozračju teške socijalne i zdravstvene krize i dalje traju rat i politička nestabilnost. S jedne strane, izrazito je krhak jednostrani prekid vatre koji je arapska koalicija pod vodstvom Saudijske Arabije krajem travnja produžila za mjesec dana, dok su, s druge strane, separatisti s juga zemlje 26. travnja prekršili mirovni sporazum s Vladom i proglasili samoupravu u području Adena.