Kardinal Américo Aguiar branio je svoju odluku da sudjeluje na skupu u Almadi blizu Lisabona, rekavši da je to učinio jer su komunisti i socijalisti koji su prisustvovali skupu bliski narodu.
“Zajedno smo i postižemo napredak”, izjavio je Aguiar portugalskim medijima reagirajući na kritike. “Ono što je važno jest da sve strane koriste jezik koji rješava stvarne probleme svake portugalske osobe”.
Ističući da bi mogao jednako lako prisustvovati skupu portugalskih desničarskih stranaka, koje je naveo, dodao je da je takva blizina narodu neophodna kako kasnije ne bi bilo “pritužbi na lažne vijesti ili ideološka odstupanja”.
Dodao je kako ljudi “ne razumiju kakvu poruku stranke moraju prenijeti” i pozvao mlade ljude da se “posvete i učine se dostupnim građanskom društvo, odnosno u životu stranaka, svih stranaka”.
Kardinal Aguiar, 51, nikada nije skrivao svoje političke sklonosti. Kratko je obnašao dužnost vijećnika Socijalističke partije i izjavio je kako je ponosan što je to učinio.
PCP je jedna od najstarijih i najznačajnijih komunističkih stranaka u zapadnoj Europi. Osnovan 1921. godine, igrao je ključnu ulogu u portugalskom političkom životu više od stoljeća te dalje je popularan, pogotovo u industrijaliziranim područjima kao što je Setúbal.
PCP je uvijek bio prosovjetski orijentiran i nikada nije bio na strani umjerenijih europskih komunističkih, socijaldemokratskih stranaka. Zadržava značajan utjecaj, posebno kroz bliske veze sa sindikalnim pokretom i lokalnim upravama.
Učenje Crkve o komunizmu
Učenje Crkve o komunizmu je jasno. Ona se u osnovi protivi komunističkoj ideologiji zbog svog ateističkog materijalizma, odbacivanja privatnog vlasništva, promicanja klasnih sukoba i povijesti vjerskih progona. Ta načela ostaju u središtu socijalnog nauka do danas.
Mnogi su pape osudili komunizam i socijalizam: papa Lav XIII. osudio je socijalizam u svojoj enciklici Quod Apostolici Muneris iz 1879. godine, nazvavši ga “odvratnom sektom” koja nastoji “svrgnuti cijelo civilno društvo”. Papa Pio XI. je u svojoj enciklici Quadragesimo Anno iz 1931. komunizam smatrao prijetnjom slobodi i samom postojanju Crkve. Papa Pio XII. je 1949. godine objavio “Dekret protiv komunizma”, u kojem je naveo da će katolici koji podržavaju ateističku komunističku doktrinu biti ekskomunicirani kao otpadnici kršćanske vjere.
Sudjelovanje kardinala Aguiara u Portugalu doživljeno je kao promicanje komunizma i činjenje ga normalnim i prihvatljivim, čime se suprotstavlja stavu Crkve o političkoj ideologiji. Za razliku od drugih stranaka desnog i desnog centra, koje je kardinal naveo, komunističke stranke i udruge imaju povijest proganjanje Crkve, kao što svjedoče političke prošlosti Sovjetskog Saveza i zemalja Istočnog bloka, a u novije vrijeme i politika Komunističke partije Kine koja otvoreno želi učiniti Katoličku crkvu socijalističkom.
Uspon kroz hijerarhiju
Kardinal Aguiar brzo se probio kroz crkvenu hijerarhiju i odigrao vodeću ulogu u organizaciji Svjetskog danu mladih u Lisabonu prošle godine.
Također je i tada izazvao kontroverze, rekavši neposredno prije nego što je počelo, “Ne želimo obratiti mlade ljude Kristu ili Katoličkoj crkvi.” Kasnije je rekao da Svjetskom danu mladih ne smije koristiti za prozelitizam već prilika za sudionike da iskuse Krista kroz zajedništvo i razmatranje.