Papa Franjo će putem Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja Albaniji poslati novčanu pomoć u iznosu od 100.000 eura. Na taj način želi izraziti svoju blizinu i očinsku potporu stanovništvu te zemlje koja je prošlih dana pretrpjela veliku štetu zbog potresa na sjevernom priobalju. Novac će, u suradnji s apostolskom nuncijaturom, biti raspodijeljen biskupijama koje obuhvaćaju područja pogođena potresom.
Sveti je Otac na jučerašnjoj općoj audijenciji izrazio svoju blizinu i solidarnost s albanskim narodom te je predsjedniku Iliru Meti uputio brzojav koji je potpisao Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin. Nadbiskup Tirane, monsinjor George Anthony Frendo, u razgovoru je za našu radijsku postaju istaknuo da su riječi Svetog Oca koje su prenijeli albanski mediji primljene s oduševljenjem. Napomenuo je također kako se govori da je Papa pokazao posebnu ljubav prema toj zemlji.
Na pitanje kako Crkva u ovom trenutku pomaže pogođenom stanovništvu, nadbiskup je napomenuo da je osobno posjetio Drač i Thumane, kazavši kako je bilo vrlo žalosno vidjeti ruševine pod kojima se možda još uvijek nalaze osobe. Istaknuo je da Crkva pomaže preko Caritasa, dijeleći obroke i pokrivače, kao i neke druge osnovne potrepštine. Najavio je također da će održati sastanak sa svećenicima i posvećenim osobama kako bi isplanirali nastavak pružanja pomoći svima koji trpe zbog posljedica potresa.
U međuvremenu, nastavlja se iskopavanje ruševina u Draču i u selu Thumaneu, gdje je zabilježena najveća šteta. Nekoliko se osoba još uvijek smatra nestalima, dok je broj poginulih, prema posljednjim informacijama, porastao na više od 40. Prema podacima albanskog Ministarstva zdravstva, hospitalizirane su 62 osobe od ukupno više od 650 ozlijeđenih. Albanska je Vlada proglasila izvanredno stanje, a premijer Edi Rama objasnio je da će ta mjera biti na snazi 30 dana.
U pružanju pomoći, koje koordinira Ministarstvo unutarnjih poslova, sudjeluju albanska civilna zaštita, policija i vojska. Ettore Fusaro, iz Albanskog Caritasa, za našu je radijsku postaju rekao kako se u šatorskim naseljima u Draču i Thumaneu nalazi oko 1500 ljudi kojima volonteri, zahvaljujući pomoći humanitarnih organizacija i Caritasa iz drugih zemalja, dijele gotove obroke, vodu, pokrivače i odjeću. Napomenuo je također kako su ostalim raseljenim osobama smještaj pružile obitelji u Albaniji i Kosovu te institucije Katoličke Crkve u Tirani i Draču.