medjugorje shop 3

Papa Franjo: Blaženstva su poruka za cijelo čovječanstvo

Započinjući novi niz kateheza o blaženstvima, papa Franjo je na općoj audijenciji objasnio kako Isus poučava 'novi' zakon, zakon siromaštva, blagosti, milosrđa. Papa je potaknuo vjernike da iskuse Gospodinovu moć u našem svakodnevnom trpljenju, kako bismo dosegli sreću koju nam Bog predlaže

Kako bi nam se darovao Bog često izabire „nezamislive“ putove, možda one naših ograničenja, naših suza, naših neuspjeha; to je uskrsna radost o kojoj govore istočna braća, ona koja ima stigme, ali je živa, koja je prošla kroz smrt i iskusila Gospodinovu snagu – rekao je Papa na općoj audijenciji održanoj u Dvorani Pavla VI., započinjući niz kateheza o blaženstvima.

Govoreći o Matejevu Evanđelju, Papa se osvrnuo na Isusov govor na gori koji je – kako je rekao – prosvijetlio život vjernika, a i brojnih nevjernika. Teško je ne biti dirnut tim riječima, ako ih želimo shvatiti i sve potpunije prihvatiti, jer – istaknuo je Papa – one sadrže osobni dokument kršćanina, naš osobni dokument. One, naime, ocrtavaju Isusovo lice i njegov stil života.

Navještaj blaženstava

Papa je potom objasnio kako je Isus objavio poruku. Ugledavši mnoštvo, uziđe na goru koja je okruživala Galilejsko jezero, sjede, te stane naučavati učenike, navješćujući blaženstva. Poruka je upućena učenicima, ali na obzoru se nalazi mnoštvo, odnosno cijelo čovječanstvo. To je poruka za čitavi ljudski rod – objasnio je Papa.

Novi zakon

'Gora' upućuje na Sinaj gdje je Bog Mojsiju dao Zapovijedi – rekao je Papa. Ovaj put, međutim, nije riječ o strašnoj oluji, nego papa Franjo ističe da se osjeća „slatka snaga“ Radosne vijesti. Isus započinje poučavati novi zakon: biti siromašni, biti krotki, biti milosrdni… Te nove zapovijedi mnogo su više od pravila. Isus, naime, ništa ne nameće, nego otkriva put sreće – svoj put – ponavljajući, osam puta, riječ 'blaženi'.

Božji dar

Svako blaženstvo – dodao je Papa – ima tri dijela. Na početku se nalazi riječ 'blago'; potom situacija u kojoj se blaženi nalaze, poput siromaštva duhom, žalosti, gladi i žeđi za pravednošću; a na kraju je 'razlog' blaženstva. Tako ima osam blaženstava i bilo bi lijepo naučiti ih napamet i ponavljati ih, upravo kako bismo na umu i u srcu imali taj zakon koji nam je dao Isus. Obratimo pozornost na tu činjenicu; razlog blaženstva nije sadašnje stanje nego, gledajući situaciju, Isus kaže: „njihovo je kraljevstvo nebesko“, „oni će se utješiti“, „oni će baštiniti zemlju“, i tako dalje.

Stanje milosti

Papa se potom zadržao na riječi 'blažen', te objasnio da izvorni izraz ne označava nekoga tko ima pun trbuh ili mu ide dobro, nego je to osoba koja je u stanju milosti, koja napreduje u Božjoj milosti i koja napreduje na Božjem putu, odnosno u strpljivosti, siromaštvu, služenju drugima, pružanju utjehe… Oni koji napreduju u tim stvarima sretni su i bit će blaženi.

Čitati blaženstva

Blaženstva uvijek vode do radosti – istaknuo je potom papa Franjo – ona su put koji vodi do radosti. Dobro će nam činiti ako danas uzmemo u ruke Matejevo Evanđelje, peto poglavlje, od 1. do 11. retka, i pročitamo blaženstva – možda i više puta, tijekom tjedna – kako bismo shvatili taj tako lijep, tako siguran put sreće koji nam Gospodin predlaže.

Pozdravljajući hodočasnike

Na kraju audijencije, u pozdravima na različitim jezicima, spomenuvši skori blagdan Prikazanja Gospodinova, kada se slavi Dan posvećenoga života, Papa je potaknuo na molitvu za redovnice i redovnike koji se posvećuju Bogu i braći u svakodnevnom služenju, u skladu s vlastitom karizmom, kako bi uvijek bili vjerni svjedoci spasenjske Kristove ljubavi. Osim toga, pozvao je i na molitvu za nove pozive na posvećeni život.

Sveti Ivan Bosco

Obraćajući se posebno talijanskim vjernicima, Papa je dao primjer svetosti svetoga Ivana Bosca, kojega ćemo se – kako je rekao – spomenuti u petak, kao oca i učitelja mladeži. Pritom je poželio da ponajviše mlade povede da ostvare buduće planove, ne isključujući naum koji Bog ima za svakoga. Molimo se svetom Ivanu Boscu da svatko pronađe svoj put u životu, onaj koji Bog želi za nas – rekao je na kraju papa Franjo.

Označeno u
Zanima te i ovo?