Nepovredivost prava na život
Abortus je u Paragvaju nezakonit. Iznimku predstavlja slučaj kada je život majke u opasnosti, no komisija sastavljena od liječnika, psihologa i pravnika zaključila je da o tome nije riječ kod trudne maloljetnice. Jedanaestogodišnja djevojčica svoju je djevojčicu nazvala Milagros, što prevedeno sa španjolskog znači „čuda“. Svaki život i jest čudo, tim veće usred situacije u kojoj je život svakodnevno na meti, a u borbi protiv njega ne biraju se sredstva.
Već mjesecima mediji diljem svijeta prate slučaj jedanaestogodišnjakinje koju je silovao 42-godišnji muškarac Gilberto Martinez Zarate. Naime, on je bio u vezi s djevojčicinom majkom Elizabet Torales koja je tražila da njezina unuka bude abortirana nakon što je čula vijest o trudnoći svoje kćeri. Jedanaestogodišnjakinju je odvela u bolnicu u travnju budući da se žalila na bolove, a potom je ustanovljeno je da je djevojčica u petom mjesecu trudnoće!
Martinez Zarate pritvoren je u svibnju, a strani mediji prenijeli su da je uhićen tijekom pokušaja bijega. Elizabet Torales također je privedena, no pod jamčevinom puštena je iz zatvora.
Putem određenih medija, koji promoviraju abortus kao „pravo“ unatoč zdravom razumu i raznoraznim pravnim dokumentima koji ističu nepovredivost prava na život, djetetova baka nastavila je zahtijevati da malena bude abortirana. „Ja sam ta koja je prijavila cijeli slučaj. Tražila sam pravdu, nadala se da će nešto biti učinjeno, no cijeli je slučaj jednostavno zanemaren“, rekla je Torales u intervjuu za CNN.
No, paragvajski ministar zdravlja Antonio Barrios tvrdi suprotno. Rekao je da su susjedi prijavili zlostavljanje i da je Torales poricala optužbe protiv nje i muškarca s kojim je bila u vezi.
Glavna tužiteljica Monalisa Munoz rekla je da je Gilberto Martinez Zarate sustavno zlostavljao djevojčicu i dodala: „Bila je prepuštena njemu na milost i nemilost jer je majka radila. Čak je išao na roditeljske sastanke.“
Dušobrižnici koji to nisu
Različite takozvane udruge za ljudska prava, nevladine organizacije i neovisni stručnjaci proteklih su mjeseci itekako radili na tome da uvjere što je moguće veći broj ljudi da dijete „treba biti abortirano“.
Direktorica Amnesty Internationala za područje Sjeverne i Južne Amerika Erika Guevara Rosas ponavljala je tijekom medijskih istupa da je riječ o „kršenju ljudskih prava od strane paragvajskih vlasti“, naglašavajući zahtjev za abortus djeteta.
Nakon što je malena Milagros rođena, ponovno je prozvala nadležne u Paragvaju i poručila neka mijenjaju zakon a abortusu. Rekla je da je djevojčica „pukim slučajem preživjela“. No, za neke slučajnosti ne postoje, posebno danas kada se različiti interesi štetni za čovjeka, obitelj i cjelokupno društvo posebno propagiraju putem različitih organizacija, udruga, stručnjaka.
Kako je moguće da Amnesty International, organizacija koja se predstavlja da teži „zaštiti i promicanju ljudskih prava“, podržava abortus i time gazi po pravu na život od začeća – temeljnom ljudskom pravu. Neće nekomu pomoći raznorazna prava ukoliko mu je zabranjen život, pravo da bude rođen ili rođena. Svaka organizacija koja se navodno bori za ljudska prava, a podržava, zagovara i radi na porastu broja abortirane djece – odvratna je laž.
Nadalje, iz Ujedinjenih naroda također su kritizirali paragvajske vlasti, a uslijedile su i kritike UNICEF-a, UN-ove produžene ruke. Rad UN-a priča je za sebe, no dovoljno je napisati da opravdane kritike na njegov račun dolaze s različitih strana, a primjerice Daniel Estulin naziva ga u svojoj knjizi svjetskom vladom na čijem se uspostavljanju radilo godinama (Daniel Estulin, „Istinita priča o Družbi Bilderberg“).
Pozivati se na Konvenciju o pravima djeteta koja navodi da djeca imaju pravo na život i zagovarati abortus kojim se ignorira, niječe i krši djetetovo pravo na život, apsurd je svijeta u kojem živimo (mediji su poticali i potpisivanje peticije kako bi dijete bilo abortirano).
Svjetlo pobjede života
Porođaj u paragvajskoj bolnici protekao je bez komplikacija, kako su priopćili iz bolnice u Asunciónu. Direktor bolnice Mario Villalba rekao je da je rođena zdrava djevojčica i da je sve proteklo bez problema.
„Djevojčica će dobiti permanentnu pomoć kao i utočište“, rekao je i prije njezina poroda ministar Barrios koji je pratio tijek trudnoće. Psiholog koji je posjetio djevojčicu nakon poroda rekao je da je ona vrlo jaka osoba i da joj ide dobro obzirom na situaciju.
Skrbništvo nad maloljetnom majkom i djetetom, prema medijskim napisima, zatražile su majka (optužena za nemar) i djevojčicina baka.
Problem koji zahtijeva daljnju borbu svakako je silovanje – zločin koji ne smije biti ignoriran. Zagovaraju se oštrije kazne za zlostavljače i projekti koji pomažu široj zajednici kako prepoznati i reagirati na različite oblike zlostavljanja.
Sigurno je da je rođenje malene Milagros obogatilo ne samo Paragvaj, nego i proširilo svjetlo života mnogo dalje od političkih granica. Također je sigurno da će se borba za pravo na život i dalje nastaviti. Do kraja.