Bilo je to prije 12 godina, točnije 1. srpnja 2006. U četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Njemačkoj snage su odmjerili Portugal i Engleska. Nakon 120 minuta nije bilo golova te se pristupilo izvođenju udaraca sa bijele točke. Portugalski vratar Ricardo 'skinuo' je udarce Gerrarda, Lamparda i Carraghera i tako omogućio svojoj reprezentaciji prolazak u polufinale. Ricardo je prvi vratar koji je na jednom susretu SP-a obranio tri penala, i bio je usamljen sve do sinoć. Sve dok sjajni Danijel Subašić nije zaustavio udarce Eriksena, Schonea i N. Jorgensena i tako izjednačio pothvat Portugalca! Tri je obranio i Kasper Schmeichel, no dva u raspucavanju. Mlađem Schmeichelu za utjehu ostaje FIFA-ina nagrada za igrača utakmice. Dok su Danci tugovali, Subašić je sa spojenim rukama pogledao prema nebu. Skinuo je golmanski dres, a ispod njega majica njegovog tragično preminulog prijatelja i bivšeg suigrača Hrvoja Ćustića. Nesretni Ćustić stradao je prije deset godina, a od tog trena Subašić majicu s njegovim likom uvijek ima ispod golmanskog dresa, piše Dalmatinski portal.
- Moj će Hrvoje uvijek biti uz mene, ne samo na majici, nego i u srcu - rekao je nedavno Subašić koji je, pazite ovo, u Rusiju stigao kao 32. vratar svijeta po vrijednosti! Transfermarkt, naime, Subašića cijeni 'samo' četiri i pol milijuna eura! A nakon prolaska među osam najboljih Subašić je prema kladionicama treći favorit za 'Zlatnu rukavicu', nagradu koju će dobiti najbolji vratar mundijala u Rusiji. Kvota na Subašića je trenutno osam, dok su ispred njega Brazilac Alisson s kvotom pet i Francuz Lloris na kojeg je kvota šest.
No, nije sve kod Subašića išlo tako glatko. Štoviše, priča o njegovom usponu i uspjehu bila je prepuna uzbrdica i nizbrdica, a kada je imao 14 godina čak je razmišljao o prestanku bavljenja nogometom. Otkrio je to njegov suigrač iz tih dana Danilo Paunović.
- Suba se htio ostaviti nogometa. Imao je 14 godina, rekao je da ne želi više igrati. Govorio sam mu da je dobar, da je bolji od ostalih i da ostane.
Na koncu je Subašić završio kod Danilovog oca Miodraga u starijim juniorima. U konkurenciji starijoj dvije godine Subašić se čeličio i razvijao svoje sposobnosti. Bio je pola godine na posudbi u osječkom Metalcu, a već sa 18 godina stao je na vrata Zadra. Nije ni tu išlo sve glatko, jedno vrijeme bio je suspendiran i završio je među juniorima. Ipak, sve se na koncu izgladilo i Subašić je vraćen među prvotimce. U Stanovima se zadržao do 2008., a onda je preselio na Poljud. U Hajduku je pak stigao do prvog trofeja u karijeri (kup 2010.), a onda je u siječnju 2012. otišao u Monaco. Priča je išla ovako. Klub iz kneževine nalazio se u drugoj ligi, a ruski gazda Ribolovljev tražio je iskusnog čuvara mreže za proboj u Ligue 1. Prvi izbor bio je Stipe Pletikosa, no on je bio vezan za Rostov i preporučio je svog kolegu iz reprezentacije.
Subašić je potpisao za Monaco, a do kraja sezone branio je na 17 susreta, od čega je pet puta zadržao svoju mrežu netaknutom. U posljednjem kolu te sezone zabio je iz slobodnog udarca za pobjedu protiv Boulougnea. Iduće sezone bio je standardni član momčadi koja je izborila povratak u elitni rang francuskog nogometa. Godinu dana kasnije nakon odlaska Stipe Pletikosa prigrlio je reprezentativnu jedinicu i drži je sve do danas.
Osim Kupa s Hajdukom u karijeri je osvojio još dva trofeja; osvajanje druge i prve lige s Monacom. U sezoni 2016/17 dobio je dvije nagrade za najboljeg vratara Francuske, a sinoć je svojim obranama Hrvatskoj donio prolazak među osam najboljih na svijetu. Doveo nas je tamo gdje nismo bili 20 godina...