On je angažirani katolički laik, publicist i novinar različitih katoličkih i svjetovnih portala. Oglede o društvu i politici, kao i one o religiji objavljivao je za niz hrvatskih i stranih mrežnih stranica, a teme iz kulture i društva često komentira za radio i televiziju, gdje je redovit sudionik HRT-ove emisije Peti dan. Znanstvene radove objavljivao je u Hrvatskoj i inozemstvu, a sudjelovao je na više stručnih i popularnih skupova te tribina o književnosti, među kojima se ističu Dani Ranka Marinkovića, Zagrebački književni razgovori i Pulski dani eseja. 2016. i 2017. bio je književnim urednikom multimedijske umjetničke platforme FictionPlayGrounds, od 2021. suurednikom je mrežne stranice za društvo i kulturu Heretica, a 2024. postao je urednikom za hrvatsku književnost u Vijencu te tajnikom Društva hrvatskih književnika.
U emisiji je bilo riječi o mnogim aktualnim temama kao što su politika Trumpove Amerike, situacija u Evropi, reakcije na Thompsona, Stepinca, inauguracija Milanovića, rodna ideologija, Crkva u Hrvatskoj i u svijetu…
Između ostalog Štahan, u vezi transrodnosti, kao najnovijeg vida rodne teorije u suvremenosti, rekao je kako se ona širi među djecom i mladima putem društvenih mreža kao neka vrsta socijalne ili društvene zaraze. „Nije riječ samo o nošenju s ljudima koji imaju problema s osjećajem nepripadnosti biološkome spolu nego je riječ i o jednoj vrsti mode ili indoktrinacije i propagande koja proizvodi ljude koji su uvjereni da imaju tu vrstu problema. U jednom monopoliziranom medijskom i kulturnom kontekstu kao što je naš, gdje se takve vrijednosti uglavnom toleriraju ili čak zagovaraju, vrlo je korisno kada dođe jedan glas kao što je Walshov koji snagom, bilo zdravog razuma ili nekih katoličkih argumenata mogu razbiti taj monopol i ukazati na sva njegova proturječja i besmisao”.
U osvrtu na neka američka istraživanja Štahan je rekao kako su društvene mreže one koje šire trendove postavljajući druge standarde za djecu i mlade u osjetljivom adolescentskom razdoblju. „Prije su se kod mladih pojavljivali anoreksija, bulimija i suicidalnost, a kako se mijenjaju standardi društvenih mreža tako se pojavljuju određeni trendovi koji posredstvom društvene zaraze imaju tendenciju zagospodariti nekim društvenim skupinama. Tako imamo sada imamo situaciju da je transrodnost u isto vrijeme bunt mladih i ono što nameće popularna kultura, masovni srednjostrujaški mediji i dobar dio političkog establišmenta zapadnih zemalja”.
Ostala interesantna razmišljanja koja su iznesena u emisiji Agape, možete poslušati ovdje: