Zuckerberg je govorio na godišnjem festivalu Aspen Ideas. U videoisječku koji je objavila pro-life aktivistica i osnivačica udruge „Live Action“ Lila Rose, Zuckerberg kao primjer zašto zemlje trebaju jasnije zakone o dopuštenosti stranog oglašavanja o određenim temama navodi iskustvo tvrtke u irskom referendumu u svibnju 2018. o ukidanju ustavne zaštite nerođenim bebama, piše Narod.hr.
“Tijekom tih izbora, koji su doveli do tog referenduma, grupa američkih skupina koje se zalažu za pravo na život i koje su se u Irskoj oglašavale, dovodeći do irskih izbora, pokušale su utjecati na javno mnijenje”, kazao je Zuckerberg i potom priznao. “Otišli smo do Iraca i pitali ljude tamo, kako želite da to riješimo? Nemate zakone koji su relevantni za to da li trebamo dopustiti takvu vrstu govora tijekom vašeg referenduma, i zapravo to se ne čini kao nešto o čemu bi privatna tvrtka trebala donositi odluke”, ustvrdio je Zuckerberg.
On kaže da su im u to vrijeme irski dužnosnici rekli kako trenutno nemaju zakon koji bi ograničio takvo oglašavanje, tako da može donijeti koju god odluku želi. Ipak, iako irska vlada nije prepoznala američke reklame kao miješanje u izbore, tj. referendum, Zuckerberg je potvrdio da su ih zabranili.
Rose je primjetila kako je njegovo priznanje proturječno njegovom svjedočenju pred američkim kongresom iz travnja 2018. kada je tvrdio da “nema apsolutno nikakvih direktiva u bilo kojoj od promjena koje činimo s ciljem pristranosti u bilo čemu što radimo”.
Priznanje šefa Facebooka pojačava vjerodostojnost upozorenja konzervativaca, da se gigant društvenih medija bavi političkom pristranošću i cenzurom. Društvena mreža nedavno se našla na udaru zbog cenzuriranja objektivnih informacija o pobačaju od strane Udruge američkih trudnica kao i kritika kanadske kovanice povodom proslave homoseksualnosti te točno izvještavanje o kontroverznom udžbeniku povijesti kao lažnog. U ožujku je istraga, Projekta Veritas pokazala kako Facebook “preusmjerava” promet s nekoliko glavnih konzervativnih stranica, podsjeća Life Site News.
Predsjednik Savezne komisije za komunikacije (FCC) Ajit Pai izjavio je prošlog mjeseca pred Kongresom kako smatra da su “neregulirani tehnički divovi u Silicijskoj dolini” današnja “najveća prijetnja slobodnom i otvorenom internetu”. Iako su konzervativci podijeljeni oko pravog riješenja, republikanski senator Josh Hawley je predložio zakone koji bi od društvenih platformi zahtijevali dobivanje potvrde o političkoj neutralnosti od strane FCC-a.
Izvor: narod.hr