Smjernice SZO-a su ekstremne koliko mogu biti, pozivajući se na neograničavanje pobačaja u trudnoći, ukidanje zahtjeva da samo liječnici rade pobačaje, bez pristanka roditelja za maloljetnike, bez razdoblja čekanja i aktivno promicanje pobačaja – uključujući i: “uradi sam” pobačaje – od strane vlada, piše lifenews.
“Mogućnost sigurnog pobačaja ključni je dio zdravstvene skrbi”, rekao je Craig Lissner, vršitelj dužnosti ravnatelja za seksualno i reproduktivno zdravlje i istraživanja pri WHO-u. “Skoro svaka smrt i ozljeda koja su posljedica nesigurnog pobačaja mogu se u potpunosti spriječiti. Zato preporučamo da žene i djevojke mogu pristupiti uslugama pobačaja i planiranja obitelji kada im zatrebaju.”
U priopćenju za javnost , međunarodna agencija tvrdi da je pobačaj “njega koja spašava život”. Ipak, u svom stvarnom izvješću nehotice priznaje da to nije istina. Na nekoliko mjesta, smjernice spominju “fetalnu smrt”, priznanje da je nerođeno dijete jedinstveno, živo ljudsko biće koje umire u pobačaju, što ga čini suprotnošću od sigurnog.
Važni su životi žena, a ne njihove nerođene bebe, ili barem bi SZO želio da društvo vjeruje. Međutim, njegove vlastite preporuke za proširenje pobačaja vjerojatno bi dovele u opasnost više žena, kao i njihove nerođene bebe.
Priopćenje SZO-a za javnost osuđuje “nesigurne pobačaje”, tvrdeći da od njih svake godine umre 39.000 žena. Ali ovo je pretjerivanje. Prema vlastitom izvješću, 38.940 je visoka procjena, a broj umrlih žena zbog pobačaja vjerojatno je mnogo manji, oko 13.865 godišnje.
Navodno kako bi zaštitila žene, agencija se zalaže za neregulirane, neograničene pobačaje diljem svijeta. Prema WHO-u, pobačaji su “izuzetno sigurni” kada im vlade dopuštaju da se rade bez ograničenja ili sigurnosnih propisa.
Među svojim “sigurnosnim” preporukama, SZO želi da zemlje prestanu zahtijevati da samo liječnici rade abortuse, opisujući to kao “dijeljenje zadataka šireg spektra zdravstvenih radnika”.
Ova bi preporuka vjerojatnije ugrozila živote više žena. Studija iz 2013. sa Kalifornijskog sveučilišta u San Franciscu pokazala je da su pobačaji koje su obavili neliječnici dvostruko vjerojatniji od komplikacija koje su napravili licencirani liječnici.
Druge preporuke Svjetske zdravstvene organizacije uključuju “osiguranje pristupa medicinskim tabletama za pobačaj, što znači da više žena može dobiti sigurne usluge pobačaja” i, po prvi put, “telemedicinu”. To znači da žena nikada ne smije vidjeti liječnika ili drugog medicinskog radnika osobno; umjesto toga, zakazuju telefonski ili videorazgovor, a zatim joj pošalju lijekove za pobačaj, nema pregleda i nema lokalnog liječnika koji bi mogao pomoći ako doživi hitne komplikacije.
Evo još od WHO-a:
Uz preporuke za kliničku i pružanje usluga, smjernice preporučuju uklanjanje medicinski nepotrebnih političkih prepreka sigurnom pobačaju, kao što su kriminalizacija, obvezno vrijeme čekanja, zahtjev da odobrenje moraju dati druge osobe (npr. partneri ili članovi obitelji) ili institucije, i ograničenja kada se tijekom trudnoće može dogoditi pobačaj. Takve prepreke mogu dovesti do kritičnih kašnjenja u pristupu liječenju i dovesti žene i djevojčice u veći rizik od nesigurnog pobačaja, stigmatizacije i zdravstvenih komplikacija, dok povećavaju poremećaje u obrazovanju i njihovoj sposobnosti za rad.
U 2021. godini pobačeno je 42,6 milijuna nerođenih beba diljem svijeta , ali SZO to nije spomenuo u svom izvješću. Nigdje u svom priopćenju nije spomenuo rad na smanjenju pobačaja. Upravo suprotno, “poboljšanje pristupa” bio je njegov više puta navođeni cilj. Drugim riječima, više pobačaja, više “fetalnih smrti”, više nerođenih beba koje su ubijene i majke dovedene u opasnost zbog potpuno nepotrebnog i nesigurnog postupka koji završava život njezine bebe prije rođenja.
medjugorje-info.com| lifenews.com