medjugorje shop 3

Progon kršćana u Vijetnamu prolazi ispod radara

Vijetnamsko Ministarstvo javne sigurnosti osudilo je sredinom veljače predstavnike nekoliko organizacija zbog sudjelovanja na Međunarodnom samitu o vjerskim slobodama, godišnjem događaju koji sponzoriraju, između ostalih i „International Christian Concern“ (ICC).

U svojoj objavi Ministarstvo javne sigurnosti organizacije koje se bave praćenjem vjerskih sloboda naziva "terorističkim“. U zasebnoj objavi na svojoj web stranici Ministarstvo javne sigurnosti ustvrdilo je da je summit „namjerno iskrivio i krivo prikazao istinu kako bi potkopao Vijetnam“, prenosi nedjelja.ba.

Partneri summita, uključujući ICC i Boat People SOS, godinama su radili na podizanju svijesti o teškim kršenjima vjerskih sloboda koja se događaju u Vijetnamu i reagiranju na slučajeve progona — kojih je, nažalost, mnogo.

Također, Komisija Sjedinjenih Američkih Država za međunarodnu vjersku slobodu (USCIRF) preporučila je da se Vijetnam doda na popis zemalja od posebne zabrinutosti što je naziv rezerviran je za zemlje uključene u "sustavna, stalna, nečuvena kršenja vjerskih sloboda".

Vijetnamske vlasti nastavljaju „progoniti etnoreligijske manjinske skupine, kao što su protestanti i budisti“. Vladini dužnosnici pokušavaju prisiliti neovisne vjerske skupine da se pridruže alternativama pod državnom kontrolom i “aktivno ograničavaju vjerske aktivnosti protestanata, prisiljavajući ih da se odreknu svoje vjere te ih uhićuju i osuđuju pod optužbama za 'podrivanje nacionalnog jedinstva' i 'zlouporabu demokratskih sloboda'“.

Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a Vijetnam smatra zemljom koja „sudjeluje ili tolerira teška kršenja vjerskih sloboda“.

Inače, od ranih dana moderne vijetnamske države 1950-ih i nastavljajući od pada Južnog Vijetnama 1970-ih, vlasti su strogo regulirale religiju u toj zemlji jugoistočne Azije. Kao što je uobičajeno u socijalističkim državama - uključujući Kinu i Sjevernu Koreju - Vijetnam dopušta neki privid religije u obliku strogo kontroliranih registriranih vjerskih grupa. Iako razina kontrole koja se provodi nad tim skupinama možda nije tako ekstremna kao ona u Sjevernoj Koreji ili Kini, Vijetnam zahtijeva da skupine koje traže službeno odobrenje budu u skladu s invazivnim, višegodišnjim postupkom registracije i izbjegavaju sve aktivnosti koje se smatraju suprotnima nacionalnoj sigurnosti i jedinstvu. Ovaj nejasan zahtjev daje vlastima veliku slobodu da ograniče legitimnu vjersku aktivnost.

Dok se registrirane skupine suočavaju s bezbrojnim ograničenjima svojih aktivnosti, neregistrirane skupine doživljavaju još zlokobniju vrstu represije koju podupire zakonski okvir koji kriminalizira samo njihovo postojanje. Vođe i članovi tih skupina, uključujući mnoge protestantske kršćane, podvrgnuti su lažnim optužbama, uhićenjima, pa čak i fizičkim napadima.

U nekim slučajevima, vlasti uskraćuju ključnu dokumentaciju o identitetu kao što su rodni listovi od članova tih neregistriranih skupina, što ih zapravo čini osobama bez državljanstva.

Za kraj dodajmo kako Vijetnam ima petu najveću katoličku populaciju u Aziji, nakon Filipina, Indije, Kine i Indonezije. U Vijetnamu živi oko 7 milijuna katolika, što predstavlja 7,4% ukupnog broja stanovništva. Ima 27 biskupija (uključujući tri nadbiskupije) s 2 228 župa i 2 668 svećenika. Katolička Crkva priznata je kao jedna od šest religija u zemlji. "Zatopljenje" između katolika i države započelo je 1988. Godine 2018. Vijetnam i Vatikan su potpisali sporazum o imenovanju papinskog predstavnika. Danas komunistički Vijetnam katolike promatra kao lojalne građane koji sudjeluju u društvenom i gospodarskom razvoju zemlje te oni nemaju problema kao neki od protestanta. Međutim, zabrane o masovnim okupljanjima - procesijama, misama na otvorenom, i dalje su prisutne, kao i diskriminacija u zapošljavanju u javnoj upravi, uskraćivanje obrazovanja i izgradnej crkava, posebice na selu.

Zanima te i ovo?