medjugorje shop 3

Preminula kršćanka koja je ostala invalid u terorističkom napadu

Dorothy Mbasa (87), heroina koja je preživjela napad terorista "Savezničkih demokratskih snaga" (ADF) 7. listopada 2020., preminula je u svome selu smještenom u sjeveroistočnom području Demokratske Republike Kongo (DRK).

Dorothy je bila ranjena za vrijeme terorističkog napada kojeg su izveli članovi islamističke pobunjeničke skupine ADF-a prije više od dvije godine, piše nedjelja.ba.

Tada je ubijeno osam kršćana a nekoliko ih je bilo ozlijeđeno. Dok je bježala zajedno sa svojom obitelji i ostalim mještanima bila je pogođena u leđa metkom koji ju je trajno onesposobio. Dan nakon napada odvezena je u bolnicu gdje je ostala pola godine. Pokušaji da joj se pomogne ponovno hodati bili su neuspješni, a bolovi u kralježnici su joj zadavali mnogo muke te se pretpostavlja da je, iako u dubokoj starosti, od njih preminula.

Pokojničin sin je za International Christian Concern (ICC) potvrdio da je bila "žena vjere koja je ostala postojana u Kristu do posljednjeg daha".

ICC je tijekom 2021. saznao za Dorothyino stanje kada nije mogla stajati ni sjediti. Sve vrijeme provodila je ležeći na krevetu, a iz kuće su joj pomagali izaći samo kad je bilo nešto prijeko potrebno. Njezin sin, inače lokalni protestantski pastor, je za ICC tada objasnio njezino zdravstveno stanje: "Moja majka od napada nije mogla hodati ni sjediti bez pomoći. Također je bila šokirana i traumatizirana, a bilo je trenutaka kada ni s kim nije razgovarala dan ili dva. Stalno joj je bila potrebna jedna osoba za njegu jer joj je donji dio tijela paraliziran zbog prolaska metka kroz kralježnicu."

ICC je za Dorothy osigurao odjeću, hranu te invalidska kolica, što joj je pomoglo da ne boravi samo u krevetu, nego sjedi vani na suncu.

Kada je dobila posebna invalidska kolica rekla je članovima osoblja ICC-a: "Moje je srce preplavljeno radošću ovog dana, jer, nakon dvije godine, sada se mogu kretati i sastajati sa svojim prijateljima ovdje i otići na tržnicu kupiti sve što mi treba. Bila sam umorna od boravka u kući, sjedenja po cijele dane u svom krevetu. Moja je obitelj također bila umorna od nošenja mene svaki put kad sam se trebala izaći. Sada se mogu natjerati da idem na sunce ako trebam sjediti vani, i mogu se vratiti u kuću kad počne padati kiša. Opet sam samostalna, iako ne mogu hodati kao prije."

Tako je majka, koja je podigla osmeročlanu obitelj, otišla Gospodinu. Bila je primjer vjere i ustrajne molitve. Njezini zemni ostatci su položeni na mjesno groblje 23. studenoga. Dorothyne posljednje riječi ohrabrenje upućene su napaćenim vjernicima u njezinu selu, ali i cijeloj Demokratskoj Republici Kongo: "Živjela sam sve svoje dane u Kongu. Vidjela sam obilje, stabilnost i prosperitet u ovoj velikoj naciji, ali također siromaštvo, smrt, raseljavanje i očaj u našim ljudima. Zemlja koja je hranila i štitila svoje ljude pretvorila se u ratnu zonu, a kršćani su najviše pogođeni."

U svome obraćanju koje su prenijeli djelatnici ICC-a Dhoroty je istaknula kako ju je "sve vrijeme održavalo povjerenja u Kralja Kraljeva koji ostaje vjeran čak i kada bjesne sukobi". Njezina je molitva bila da Kongo bude spašen iz ruku terorista i krvožednih pobunjenika.

Kongo, Demokratska Republika, skraćeno DR Kongo, država je u ekvatorskoj Africi. Površinom je druga zemlja na kontinentu iza Alžira. Oko 37 km dugom obalnom linijom izbija na Atlantski ocean. Obuhvaća 2 344 858 km² površine. Prema procjenama u DR Kongu živi 92 milijuna stanovnika. Po vjeroispovijesti su većinom kršćani, a od toga katolici čine polovicu, dok protestanti 20, %. Postoje i različite kršćanske denominacije te tradicionalna vjerovanja. Muslimani čine oko 10% pučanstva. Važno je napomenuti kako je zemlja dva puta mijenjala ime a prijašnja su: Zair i Kongo-Kinshasa. DR Kongo ne treba brkati s Republikom Kongo, malom susjednom državom s pet milijuna žitelja, koja je bila poznata kao Kongo Brazzaville, prema glavnom gradu.

Označeno u
Zanima te i ovo?