Dolina Ninive u Iraku povijesna je kolijevka kršćana, znak pripadnosti univerzalnoj obitelji koja na tom teritoriju trpi od 2014. godine, zbog nasilja i progona od strane islamskoga ekstremizma ISIL-a, a koja se nastoji vratiti normalnom životu.
Božić bez previše svjetla
I tamo je, kao i u cijeloj zemlji, Božić ove godine manje osvijetljen i uočljiv, više je intiman i tih. Izuzevši važan sustav međunarodne pomoći koja i dalje pomaže kršćanskim obiteljima i radi na tomu da se oni koji su pobjegli mogu vratiti kući, još mnogo toga treba učiniti kako bi se pučanstvu zajamčila budućnost; valja ponovno uspostaviti pružanje usluga, te ponovno pokrenuti bolnice i škole. Upravo je zato patrijarh Kaldejske katoličke Crkve, kardinal Louis Raphael Sako, prošlih dana uputio snažan apel nevladinim organizacijama, socijalnim ustanovama, Crkvama i vladama, u kojemu je istaknuo da je kršćanima i dalje potrebna pomoć. Poraz ISIL-a na tom području ne znači da njegovom stanovništvu više ne treba pomagati – istaknuo je patrijarh.
Još i prije tog apela, Kaldejska je Crkva odlučila da se neće slaviti misa u božićnoj noći, nego tijekom dana. Tako su i tijekom došašća bila ukinuta slavlja kako bi se ušteđeni novac namijenio kupnji lijekova. U pozadini su tih odluka javna nesigurnost i, ponajviše, izraz poštovanja prema žrtvama i ranjenima u javnim prosvjedima protiv vlasti optuženih za korupciju, te smatranih krivima za veliku gospodarsku krizu u zemlji.
Božić solidarnosti i svjedočanstva
Međutim, kršćanima iz Doline Ninive ništa ne može oduzeti volju za svjedočenjem vlastite vjere. Štoviše, ona se pretvorila u poruku koju je iz crkve svetih Behnama i Sare u Qaraqoshu, obnovljene nakon što ju je ISIL uništio, kršćanima cijeloga svijeta uputio otac Georges Jahola. Kršćanima u svijetu želimo reći da se ne smijemo bojati svjedočanstva; svjedočanstva koje čeka da ga dademo u svakom trenutku i na svakom mjestu. Valja imati hrabrosti reći: kršćanin sam, nosim mir i pomirenje – rekao je u razgovoru za Vatican News otac Georges.
Osvrnuvši se pak na osjećaje svoje zajednice svećenik je rekao da narod snažno osjeća ove božićne dane; slavlja su vrlo radosna, vlada ozračje koje uvodi u Božić. Naš je Božić zacijelo Božić solidarnosti jer imamo brojne inicijative kako bismo tu radost podijelili s drugima i u materijalnom smislu.
Na pitanje kako je društveno tkivo vraćeno u stanje u kojemu je bilo prije dolaska ISIL-a, don Georges je kazao da su se ljudi mnogo više posvetili molitvi i vezali se za Crkvu, a to se vidi i u velikom sudjelovanju na slavljima i misama. Što se pak tiče zajedničkoga života, istaknuo je da je kršćanima uvijek na srcu težnja prema miru i pomirenju. To smo naučili, i dalje učimo, od Gospodina – rekao je na kraju otac Georges.