„Kršćani i muslimani - zajedno kako bi zaštitili bogoštovna mjesta“ – bila je tema 21. dana islama koji se u Poljskoj obilježio 26. siječnja. Taj se dan tradicionalno slavi neposredno nakon Molitvene osmine za jedinstvo kršćana koja je završila dan prije. Inicijativa je imala istu temu kao i poruka koju je Papinsko vijeće za međureligijski dijalog uputilo muslimanima u travnju 2020. godine za mjesec Ramazana te blagdana Id Al-Fitra.
Događaj, koji se u Poljskoj organizira od 2001. godine, ove je godine održan isključivo virtualnim putem zbog pandemije bolesti COVID-19. Na YouTubeu je održana konferencija tijekom koje se razmišljalo o zaštiti bogoštovnih mjesta kršćana i muslimana, prisjetilo preminulih obiju religija te pročitalo nekoliko ulomaka iz Biblije i Kurana. Virtualni sastanak završio je s dvije molitve, jednom muslimanskom te jednom katoličkom (Oče naš) i razmjenom znaka mira.
Kao za mnoge religije – navodi se u priopćenju Zajedničkog vijeća – bogoštovna mjesta u kršćanstvu i islamu igraju važnu ulogu; to su mjesta posebnog susreta s Bogom i dijeljenja tog susreta s drugim ljudima. Otuda dolazi poziv za promicanje osjećaja jedinstva, bratstva, uzajamnog poštovanja, kao i osjećaja sigurnosti, jer ta mjesta treba zaštititi na poseban način. Naime, njihova zajednička zaštita znači iskazivanje poštovanja prema osobama različite vjeroispovijesti, vjere u Boga koja oplemenjuje svaku osobu, bez obzira na oblik štovanja – stoji u priopćenju.
Zajedničko vijeće upozorilo je na činjenicu da se suvremeni svijet udaljava od uzajamnog poštovanja tako da se događaju napadi na crkve, džamije, sinagoge i druga mjesta posvećena molitvama vjernika. Takva djela nasilja nije dovoljno samo osuditi, već treba nadahnuti solidarnost svih onih koji su bliski vrijednostima poput ljubavi prema bližnjem i poštovanja prema drugima – stoji u priopćenju.
Kršćani i muslimani trebali bi se jednoglasno suprotstaviti tom fenomenu – ponovilo je zajedničko tijelo podsjetivši na Dokument o ljudskom bratstvu koji su potpisali papa Franjo i veliki imam islamske zajednice Al-Azhar u veljači 2019. godine. Zaštita bogoštovnih mjesta, hramova, crkvi i džamija, dužnost je koju jamče religije, ljudske vrijednosti, zakoni i međunarodne konvencije – stoji u dokumentu – svaki pokušaj napada ili prijetnje na bogoštovna mjesta, odstupanje je od učenja religija, kao i jasno kršenje međunarodnog prava.
Sve se mora učiniti kako bi se osiguralo da bogoštovna mjesta budu uvijek sigurna, otvorena ne samo onima koji se u njima mole, već i svima koji traže utočište i mir, bez obzira na vjeroispovijest i svjetonazor koji predstavljaju – zaključuje se u priopćenju. (kta/rv)