medjugorje shop 3

Papa zatvorenicama ženskog zatvora u Čileu: Zaboravljamo da svaki dan činimo loše i da je svaki dan poziv da počnemo iznova

U sklopu svoga pastoralnog pohoda Čileu papa Franjo susreo se sa zatvorenicama ženskog zatvora San Joaquin i ohrabrio ih da se odupru svemu što bi im moglo oduzeti njihov identitet i na kraju im ubiti nadu.

Također je, kako izvještava portal Vatican News, potaknuo vlasti da promiču projekte koji zatvorenicama pružaju mogućnost osobnoga rasta. Obraćajući se zatvorenicama, od kojih su mnoge bile s dojenčadi i malom djecom, papa Franjo im je poručio da nikada ne gube nadu ili dostojanstvo zato jer su izgubile slobodu.

Na putu do podija, koji je bio ukrašen papirnatim golubicama s imenima zatvorenica, papa Franjo se pozdravljao sa zatvorenicama i blagoslivljao i ljubio djecu. Citirajući riječi iz Evanđelja, „Tko je od vas bez grijeha, neka prvi na nju baci kamen", poručio je da smo svi grešnici a promjena je uvijek moguća.
Odlažući svoj pripremljeni govor, Papa je zatvorenicima posvjedočio: „Nitko vam ne može oduzeti vaše dostojanstvo" te je pozvao da zatvorske kazne ne shvate samo kao kaznu nego i kao mogućnost za razvoj kako bi se, nakon što ih odsluže, mogle ponovno uključiti u društvo.

Osvrnuvši se na pozdravni govor zatvorenice koja je tražila oprost od svih onih koje su povrijedile svojim djelima i istaknula da je gotovo 50 tisuća muškaraca i žena u Čileu lišeno slobode, papa Franjo joj je zahvalio na hrabrosti da traži oproštenje i za podsjećanje da bez toga stava gubimo svoju humanost. Zaboravljamo da svaki dan činimo loše i da je svaki dan poziv da počnemo iznova, podsjetio je Sveti Otac.

Svoj je govor Papa usredotočio na tri točke: majčinstvo, djeca i cvijeće. Govoreći o daru majčinstva istaknuo je da se zatvorenice danas suočavaju i s vrlo realnim izazovom: moraju se skrbiti i za život svoje djece, pozvane su skrbiti se za budućnost. Govoreći o djeci, istaknuo je da su ona naša snaga, naša budućnost. Ona su živi podsjetnik da se život treba živjeti za budućnost, a ne ostajati u prošlosti. Danas vam je oduzeta vaša sloboda, ali to nije konačno, rekao je Papa, pozvavši zatvorenice da gledaju u budućnost prema danima kada će se moći vratiti u društvo.

Osvrnuvši se na cvijeće koje su mu zatvorenice darovale, Papa je istaknuo da vjeruje da život „cvate" i pokazuje nam svoju ljepotu kada se surađuje, ruku pod ruku, kako bi se stvari učinile boljima, kako bi se otvorile nove mogućnosti. Tom prigodom je zahvalio svima koji pastoralno skrbe za zatvorenice i svim djelatnicima zatvora. Cvijeće koje su mu zatvorenice darovale, istaknuo je Sveti Otac, darovat će Blaženoj Djevici.

Zatvor San Joaquin najveća je ženska kaznionica u Čileu u kojoj je smješteno oko 650 zatvorenica od kojih većina kaznu služi zbog povezanosti s trgovinom drogom. Većina zatvorenica su i majke s malom djecom, a u zatvoru omogućeno da djeca do druge godine starosti žive s majkama a zatim mogu vikendom dolaziti u posjet.

Na početku posjeta, Papu je pozdravila jedna zatvorenica, a na susretu su bili i kapelani i redovnica koji se duhovno skrbe za zatvorenice.

Sveti Otac se susreo 16. siječnja nakon ručka u apostolskoj nuncijaturi u Santiagu s malom skupinom žrtava seksualnog zlostavljanja koje se počinili klerici, priopćio je predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice Greg Burke.

Susret je bio strogo privatne naravi. Nitko drugi nije bio prisutan: Samo Papa i žrtve. Tako je organizirano da bi žrtve mogle ispričati svoje patnje papi Franji koji ih je slušao i s njima molio i plakao, stoji u izjavi predstojnika Tiskovnog ureda. | IKA

 

  

Označeno u
Zanima te i ovo?