U članku pod naslovom “Akademija za život: Ne mogu više šutjeti!” objavljenom 19. listopada, španjolski liječnik José María Simón Castellví, predsjednik emeritus Međunarodne federacije katoličkih liječničkih udruga (FIAMC), upozorio je da su ta imenovanja “upravo suprotno od onoga što je Ivan Pavao II. [koji je 1994. godine osnovao Papinsku akademiju za život”. ] Želio."
Nadalje, upozorio je, imenovanja su u suprotnosti s "onim što je razumno za dobro hodočasničke Crkve na ovoj zemlji".
"A dostojni znanstvenici koji se zalažu za život izostavljeni su", žalio se.
Iako Castellví ne spominje imena u svom članku, posljednja imenovanja pape Franje u Papinsku akademiju za život izvršena su 15. listopada i uključivala su ateisticu i ekonomisticu za pobačaj Marianu Mazzucato kao i mons. Philippa Bordeynea, teologa koji je kritičan prema enciklici Humanae vitae svetog Pavla VI. , o regulaciji rađanja.
Castellví je u svom članku istaknuo da se 22. listopada bliži blagdan sv. Ivana Pavla II., a sveca “na mnoge načine nazivaju i Papom života i obitelji”.
“On je osnovao Papinsku akademiju za život kako bi dubinski proučavao načine obrane ljudskog života i njegovog prijenosa od začeća do prirodne smrti”, objasnio je Castellví.
Predsjednik emeritus FIAMC-a istaknuo je kako je ta ustanova „više puta surađivala s akademijom te smo organizirali zajedničke konferencije vrlo visoke znanstvene razine. Također smo objavljivali u znanstvenim časopisima visokog utjecaja.”
“Bila su to vremena kada su, ostavljajući po strani legitimne akademske ili organizacijske rasprave, i njeni predsjednici i svi njeni članovi branili ljudski život onako kako ih je Bog vodio da razumiju”, prisjetio se.
Predsjednici Papinske akademije za život
Nadalje, istaknuo je da su u Papinskoj akademiji za život “postojali predsjednici koji su znali što je DNK, dobro porodništvo i komunikacija nepogrešivih aspekata doktrine i zakona prirode”.
“Profesor Jérôme Lejeune, otkrivač uzroka trisomije 21 i branitelj života nerođenih i dostojanstva rođenih s Downovim sindromom, bio je prvi predsjednik”, istaknuo je.
Papa Franjo imenovao je 15. kolovoza 2016. nadbiskupa Vincenza Pagliu predsjednikom Papinske akademije za život.
Castellví je u svom članku naveo da je “predsjedništvo Papinske akademije vrlo prikladan položaj za laika ili ženu. Ili nemamo u Crkvi ženu s kojom je ugodno, udatu, sa sedmero djece, sa solidnom medicinom, koja govori jezike i koja može često ići u Rim? Zar smo toliko loši?"
“Mislim da ni za koga nije dobro da žene zauzimaju položaje srednje razine ili da ih nazivaju 'đakonisama'”, rekao je.
“Da, istina je da to što je sposoban klerik postavljen za predsjednika nije grijeh niti je tomu blizu. Ali to je potencijalno propuštena prilika da laik ili laik odrade prijeko potreban posao uz određenu vidljivost”, dodao je.
Katolički liječnik upozorio je da je “natjerani pobačaj prijestup protiv Boga, majke, djece i medicine. To je protiv lijeka. To se nikada ne može prihvatiti ili promovirati.”
U tom smislu, Castellví je naglasio važnost ukidanja navodnog "prava" na legalni pobačaj u Sjedinjenim Državama presudom Vrhovnog suda kojom se Roe protiv Wadea poništava u lipnju.
“To su otvorena vrata za zaštitu života u vrlo važnoj zapadnoj zemlji s različitih stajališta i vjerujem da će nam pomoći s vremenom da preokrenemo pošast pobačaja, sviđalo se to lobiju (abortusa) ili ne”, rekao je. .
"Nije sve i nije sve dobiveno, ali ipak bismo to trebali slaviti", rekao je.
Katolički liječnik tada je rekao kako razumije “da moramo pokušati dijalogizirati s onima koji podupiru uništavanje intrauterinog života i privući ih u svrhu kulture života”.
“Ali ne može im se ponuditi platforma za širenje svojih ideja. Već ih ima previše u sekularnom svijetu i to u ogromnoj većini”, istaknuo je.
Akademija i kontracepcija
Castellví je podsjetio da je sveti Pavao VI. “tražio od liječnika i zdravstvenog osoblja da steknu svu potrebnu znanost kako bi, u pogledu prijenosa života, supružnicima koji nas konzultiraju dali mudre savjete i zdrave smjernice koje od nas očekuju s punim pravom. ”
“Dakle, umjesto da gubimo vrijeme i zdravlje na kontracepciju ili beskorisne rasprave, trebamo pomoći majkama s problemima i supružnicima koji iz ozbiljnih razloga moraju odgoditi porod”, rekao je, ukazujući na nedavne kontroverze koje je izazvala knjiga Papinska akademija za život koja bi imala za cilj promijeniti nauk Crkve o kontracepciji.
Pomoć bračnim parovima, objasnila je katolička liječnica, može se pružiti “koristeći resurse koje nam priroda već nudi: neplodna razdoblja žena, koja se danas mogu prepoznati na jednostavan način, primjerice Billingsovom metodom ovulacije”.
Osim toga, istaknuo je, “kraj života uvijek treba pratiti obitelj, vjerski službenik i dobra palijativna skrb”.
“Nije isto umrijeti kao biti ubijen. Umrijet ćemo od bolesti ili starosti, možda od rata, ali nikada ne bismo smjeli umrijeti od namjernog medicinskog čina”, rekao je.
Na kraju svog članka, Castellví je dodao “staru molitvu za podršku Svetom Ocu i njegovim suradnicima, od kojih je jedan predsjednik Akademije za život. Mi kršćani moramo govoriti ali moramo i moliti: 'Čuvaj ga i blagoslovi Gospodine, usreći ga na zemlji i ne predaj ga bijesu njegovih neprijatelja'.”