Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je prošli tjedan da će francuski parlament u svibnju razmotriti prijedlog za legalizaciju "pomoći u umiranju" u cijeloj zemlji. Macron je u intervjuu za katoličke novine La Croix opisao tu mjeru kao "zakon bratstva" koji "pomiruje autonomiju pojedinca i solidarnost nacije".
Zakon "otvara mogućnost traženja pomoći u smrti pod određenim strogim uvjetima", rekao je predsjednik.
Reimski nadbiskup Éric de Moulins-Beaufort osudio je predsjednikov prijedlog u intervjuu za La Croix, prenosi CNA.
“Nazvati tekst koji otvara vrata potpomognutom samoubojstvu i eutanaziji 'zakonom bratstva' je obmana,” rekao je nadbiskup za La Croix . "Takav zakon, kakav god netko želio, pomaknut će cijeli naš zdravstveni sustav prema smrti kao rješenju."
Nadbiskup Toursa Vincent Jordy također je kritizirao Macronov opis predloženog zakona, tvrdeći da bratstvo “znači brinuti se o drugima, to znači podržavati ih do kraja, posebno kada su slabi i krhki”.
Biskup je za katolički tjednik Famille Chrétienne rekao da "unatoč korištenju terminologije koja izbjegava izraze eutanazija i potpomognuto samoubojstvo", prijedlog riskira dovesti do te prakse.
U međuvremenu nadbiskup Lillea Laurent Le Boulc'h upozorio je da potpomognuto samoubojstvo može ubrzati smrt pojedinaca koji sebe vide kao teret za druge.
"Ne riskira li to daljnje povećanje depresivnog karaktera našeg društva u gubitku nade?" napisao je. “Ne riskira li oslabiti toliko ljudi koji sebe vide kao uteg koji je postao nepodnošljiv za one oko njih?”
Macron je u opisivanju prijedloga rekao da će pojedinci koji traže potpomognuto samoubojstvo "morati biti sposobni za potpuno razlučivanje" prije nego im se dopusti da se podvrgnu tome.
Pacijentima "s psihijatrijskim bolestima ili neurodegenerativnim bolestima koje mijenjaju sposobnost rasuđivanja, kao što je Alzheimerova bolest", neće biti ponuđena pomoć u samoubojstvu, rekao je.
Predsjednica je pozvala one koji se ne slažu oko prijedloga da ipak "imaju raspravu na pravoj razini".
“Priroda teme dovoljno je zastrašujuća da se uspostavi poštovanje, čak i među ljudima koji su u dubokom neslaganju”, ustvrdio je.