U rezoluciji Europskog parlamenta se također osuđuju Poljska, Malta, Slovačka, Mađarska, Italija i Hrvatska zbog navodno nepostojećih ili nedovoljnih “prava na pobačaj”. Rezolucija je prihvaćena s 324 glasa za, 155 protiv i 38 suzdržanih. Ipak, ovaj rezolucija nije pravno obvezujuća, ali pokazuje smjer kretanja europske politike.
Našlo se zastupnika iz svih desnih grupacija koji su podržali ovu rezoluciju
Za ovu rezoluciju glasovalo je čak 37 zastupnika Europske pučke stranke, koja je navodno demokršćanska te dvoje zastupnika Europskih konzervativaca i reformista, koja je prema mainstream medijima ekstremno konzervativna grupacija u Europskom parlamentu. Za nju je glasovao i jedan zastupnika grupacije Identitet i demokracija, koju mainstream mediji predstavljaju kao ekstremno desnu grupaciju u EP.
Od hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu troje HDZ-ovaca, Karlo Ressler, Tomislav Sokol i Željana Zovko su bili protiv rezolucije, dok je Sunčana Glavak bila suzdržana. Protiv je glasovao i nezavisni zastupnik Mislav Kolakušić, a suzdržan je bio Ivan Sinčić. Ladislav Ilčić, Hrastov zastupnik također je glasovao protiv rezolucije.
Za rezoluciju su glasovali SDP-ovi zastupnici Biljana Borzan, Fred Matić, Tonino Picula, Romana Jerković te IDS-ov Valter Flego.
Rezolucija ne priznaje legitimitet poljskog Ustavnog suda
Rezolucijom se predlaže “dodavanje prava na pobačaj u Povelju o temeljnim pravima Europska unija”, tako da u njoj piše “Svatko ima pravo na siguran i legalan pobačaj”. Isto tako rezolucijom se poziva EU na daljnje djelovanje u svojstvu lobista koji će priznavanje pobačaja kao ljudskog prava učiniti “ključnim prioritetom u pregovorima unutar međunarodnih institucija i na drugim multilateralnim forumima kao što je Vijeće Europe, kao i zagovarati njezino uključivanje u Opću deklaraciju o ljudskim pravima”.
U rezoluciji se navodi da je povodom odluke Vrhovnog suda SAD-a, osam država već zabranilo pobačaj, a 26 država će možda donijeti zakone koji ga gotovo u potpunosti zabraniti.
“Usprkos općem napretku u zaštiti reproduktivnih prava u svijetu, uključujući i Europi, nazadovanje u pogledu prava na pristup sigurnom i legalnom pobačaju predstavlja veliku zabrinutost”, navodi se te dodaje da bi poništavanje Roe v. Wadea moglo ohrabriti pokret protiv pobačaja u Europskoj Uniji.
“Poljska je jedina država članica EU-a koja je uklonila temeljne osnove za pobačaj iz svojih zakona, kako je presudio nelegitimni Ustavni sud 22. listopada 2020. za poništenje davno utvrđenih prava poljskih žena, što podrazumijeva de facto zabranu pobačaja”, tvrdi se u rezoluciji koja negira legitimitet Ustavnog suda suverene države.
U rezoluciji se spominje i da pobačaj zabranjen na Malti, da medicinski pobačaj u ranoj trudnoći nije legalan u Slovačkoj i nije dostupan u Mađarskoj, da pristup na pobačaj se također nagriza u Italiji i da je “pristup skrbi za pobačaj uskraćen u drugim državama članicama EU-a, kao nedavno u Hrvatskoj”.