Ukupno 2 479 sudionika pridružilo se pjevanju božićnih pjesama, 3. prosinca, tijekom događaja nazvanog Božićna pjesma, Sarawak u raznolikosti, izvijestio je Borneo Post, a prenijela UCA News, piše nedjelja.ba.
Skup u glavnom gradu države Sarawak, Kuchingu, registriran je u Malezijskoj knjizi rekorda kao najveće kršćansko okupljanje te vrste.
Ekumenski događaj
Domaćin je bila Jedinica za druge religije (Unifor), središnje tijelo za razne vjerske organizacije, koje za cilj djelovanja ima povezivanje i interakciju s državnim i federalnim agencijama, a uz podršku državne TV Sarawak.
Događaj, koji će biti emitiran na kanalu TV Sarawak 23. prosinca, održan ispred trgovačkog centra Plaza Merdeka. Program je vodio zamjenik premijera Sarawaka Sim Kui Hian u pratnji, između ostalih, Johna Sikieja Tayaija, ministra u Kabinetu premijera. Također, među nazočnima bio je nadbiskup Kuchinga mons. Simon Poh.
Sudionici su pjevali popularne božićne pjesme kao što su Tiha noć, Feliz Navidad (Sretan Božić), We Wish You a Merry Christmas, Carols of the Bells, Deck the Halls, 12 dana Božića i Posljednji Božić.
Malezijska knjiga rekorda program je prepoznala kao najveći te vrste
Organizatori su ranije izazvali kontroverzu kada je Udruženje Crkava u Sarawaku (ACS), najveći ekumenski forum, odbilo sudjelovati u programu nakon što TV Sarawak nije ispunila njihov zahtjev da zamijeni pjesmu Jingle Bell Rock s Tiha noć.
Državna televizijska kuća odbila je zahtjev malezijskog Vijeća za cenzuru filma i malezijske Komunikacijske i multimedijske komisije da zamijeni božićnu pop pjesmu himnom koja se poziva na „religijske elemente“ i „protokol“, izvijestio je Malay Mail.
Stav državnog emitera izazvao je kritike kršćanskih skupina i političara koji su rekli da je to „teška uvreda“ za zajednicu.
Premijer Sarawaka Abang Abdul Rahman Zohari i zamjenik premijera Douglas Uggah Embas intervenirali su kako bi okončali spor te su promjene koje je tražio ACS provedene.
Višereligijska zemlja
Malezija je multietnička i multireligijska nacija s populacijom od oko 32 milijuna ljudi. Sarawak je najveća među 13 država i jedina s većinskim kršćanskim stanovništvom.
Prema podacima malezijskoga Državnoga odjela za statistiku iz 2020., oko 63 % Malezijaca su muslimani, 18 % budisti, 9 % kršćani, 6 % hindusi…
Većina malezijskih kršćana živi u dvije države – Sarawak i Sabah – u malezijskom dijelu otoka Borneo.