Bombaški napad na katedralu dogodio se 6. veljače, no vijest o tome tek je sada dospjela u javnost. Nekoliko bombi pogodilo je zgradu, oštetivši krov i vitraje, učinivši ju neupotrebljivom. Nema izvještaja o ozlijeđenima jer su svećenici i vjernici napustili područje zbog nesigurnosti i borbi, prenosi nedjelja.ba.
Prema lokalnim izvorima agencije Fides, Mindat je posljednjih mjeseci bio poprište sukoba između Kineskih obrambenih snaga (CDF) i mjanmarske vojske. CDF, koji se pojavio kao oporba vojnoj hunti, uspio je preuzeti kontrolu nad teritorijem i u siječnju je to područje službeno proglasio "oslobođenim". U nekoliko pograničnih regija te su se snage udružile s etničkim naoružanim skupinama koje su se desetljećima borile za veću autonomiju.
Uništena crkva nedavno je izabrana za prvostolnicu biskupije Mindat, koju je 25. siječnja podigao papa Franjo, odvajajući teritorij od biskupije Hakha. Tako su, prije napada, svećenici izvršili pregled crkve kako bi isplanirali nadolazeća liturgijska slavlja, uključujući posvećenje novoimenovanog biskupa, oca Augustina Thang Zawma Hunga, do sada župnog vikara Presvetog Srca u Mindatu.
Napad je izazvao zaprepaštenje vjernika, iako je zajednica izrazila svoju odlučnost popraviti crkvu.
“Jako smo tužni što je naša crkva pogođena bombama. To je rana u našem srcu. Ali nećemo dopustiti da nas poraze. Obnovit ćemo ju. Sigurni smo da će nas Gospodin 'bombardirati' svojom milošću i blagoslovom: to će donijeti mir i blagostanje našem narodu”, rekao je mjesni svećenik vlč. Paulinus.
Inače, biskupija Mindat, koja se nalazi na jugu države Chin, ima populaciju od oko 360 000 stanovnika, od kojih je oko 15 000 katolika, u regiji koja je pretežito kršćanska.
Biskupija ima 23 župe, 48 dijecezanskih svećenika, tri redovnika, 21 redovnicu, te 40 sjemeništaraca i sedam bogoslova. Dok se vjernici China suočavaju s ovim teškim vremenima, u nadbiskupiji Yangon održano je 9. veljače posebno jubilarno hodočašće u marijansko svetište Nyaungbelin, u regiji Bago, povodom svetkovine Gospe Lurdske. Sudjelovalo je više od 3 000 ljudi koji su molili za mir i povjeravali se Djevici Mariji.
“Biskupi, svećenici, redovnici i katolički vjernici, zajedno s budistima, muslimanima i hindusima, molili su Gospu Lurdsku za mir u Mianmaru i u svijetu”, navedeno je u priopćenju biskupije.