Zakon o pobačaju ustanovio bi da je to zdravstvena skrb u cijelom svijetu i ukinuo bi Helmsov amandman koji je donesen 1973. nakon odluke u predmetu Roe protiv Wadea koji zabranjuje da se američka inozemna pomoć “upotrebljava za plaćanje izvođenja pobačaja kao metode planiranja obitelji ili za motiviranje ili prisiljavanje bilo koje osobe na pobačaj”, čak i ako je pobačaj legalan u toj zemlji.
Senator Cory Booker (D-N.J.) predstavio je zakon zajedno sa senatorima Tammy Duckworth (D-Ill.), Mazie Hirono (D-Havaji), Tinom Smith (D-Minn.) i Richardom Blumenthalom (D-Conn.), nakon što je zastupnik Jan Schakowsky (D-Ill.) predstavio prijedlog zakona u Zastupničkom domu prošle godine.
Napori da se ukine Helmsov amandman dobili su novi značaj u svjetlu Vrhovnog suda koji je poništio Roe protiv Wadea, a Schakowsky je u intervjuu za Forbes rekao da zakonodavci žele “jasno staviti do znanja da i dalje, kada je riječ o stranoj pomoći ženama, Sjedinjene Države mogu biti tu za njih.”
Ukidanje Helmsovog amandmana bi “značajno utjecalo na pristup legalnom pobačaju” u mnogim zemljama, posebno u Africi, prema Zakladi obitelji Kaiser, a pro-abortus Guttmacher Institut predviđa da bi to spriječilo 19 milijuna nesigurnih pobačaja i 17 000 smrti majki svake godine diljem svijeta.
Grupe za reproduktivno zdravlje, uključujući Američki koledž opstetričara i ginekologa, Sjevernoameričko društvo za pedijatrijsku i adolescentnu ginekologiju i Američko društvo za reproduktivnu medicinu pozdravile su uvođenje zakona u srijedu, a predsjednik ACOG-a Iffath Abbasi Hoskins nazvao ga je “hrabrim korakom naprijed u borbi za globalnu reproduktivnu slobodu i pristup njezi koja spašava život.”
Amandman dopušta iznimke u slučaju silovanja, incesta i medicinskih hitnih slučajeva, ali Schakowsky je za Forbes rekao da on učinkovito sprječava druge zemlje da u potpunosti koriste sredstva SAD-a za skrb o pobačaju, budući da je pravilo malo nejasno i zemlje se “boje” da će pružanje bilo kakve skrbi o pobačaju ugroziti njihovo financiranje zdravstva.
Republikanski senatori koji i dalje podržavaju Helmsov amandman kažu da „demokrati misle da znaju bolje od … izabranih predstavnika onih zemalja u kojima je abortus legalan”, rekao je Smith u intervjuu za Forbes. “Misle da znaju bolje što je u najboljem interesu onih žena u zemljama diljem svijeta čije živote i priče nikada neće saznati.” Pobačaj je legalan u 48 od 56 zemalja koje primaju američku globalnu zdravstvenu pomoć, izvijestila je Zaklada obitelji Kaiser u siječnju.
VELIKI IZNOS
641 milijun dolara. Toliko bi ukidanje Helmsovog amandmana moglo uštediti za globalni zdravstveni sustav svake godine, prema pro-abortus Institutu Guttmacher. Organizacija predviđa da bi se troškovi skrbi nakon pobačaja (kao što su nesigurni pobačaji) smanjili za 89 % u zemljama u kojima je pobačaj već legalan, dok bi se troškovi pružanja usluga sigurnog pobačaja povećali samo za 19 % ako bi ih financirala američka vlada.
VELIKO PROTIVLJENJE
Iako su mnogi demokratski zastupnici, zdravstvene skupine i zagovornici reproduktivnih prava naglasili prednosti ukidanja Helmsovog amandmana, mnogi Amerikanci se možda ne slažu s tim. Većina Amerikanaca uglavnom podržava prava na pobačaj, ali anketa Marista provedena u siječnju za Kolumbove vitezove—koji se protive pobačaju— pokazala je da se 73 % Amerikanaca donekle ili snažno protivi korištenju dolara poreznih obveznika za financiranje pobačaja u drugim zemljama, uključujući 59 % ispitanika koji su se identificirali kao “pro-choice” i čak 55 % demokrata.
GLAVNI KRITIČAR
Republikanski zastupnici dugo su se protivili pokušajima da se ukine Helmsov amandman i koriste sredstva poreznih obveznika za skrb o pobačaju. Zastupnica Kay Granger (R-Teksas) ustvrdila je da je amandman “temeljna zaštita nerođenih” u srpnju 2021., kada je Odbor za raspodjelu sredstava Predstavničkog doma predložio zakon o potrošnji koji to nije uključivao, rekavši: “To je razlog zašto globalni zdravstveni programi postižu veliku dvostranačku podršku i njegovo uklanjanje ugrožava takvu vrstu podrške u budućnosti.”
Helmsov amandman odvojen je od onoga što je poznato kao politika Mexico Cityja ili “globalno pravilo o zabranjivanju”, koje blokira strane nevladine organizacije koje primaju američka sredstva korištenjem vlastitog novca za skrb o pobačaju, a mogu se ukinuti ili ponovno nametnuti putem izvršne radnje, a ne putem Kongresa. Predsjednik Joe Biden ukinuo je politiku Mexico Cityja prošle godine nakon što ju je bivši predsjednik Donald Trump ponovno nametnuo. Također se razlikuje od Hydeovog amandmana, koji sprječava da se sredstva poreznih obveznika troše na pobačaje unutar SAD-a, primjerice putem Medicaida.
Ne očekuje se da će nacrt zakona proći Senat, s obzirom na to da bi mu bilo potrebno 60 glasova za uspjeh, a republikanci vjerojatno neće podržati zakon. “Brojevi su isti kao i brojevi u Senatu Sjedinjenih Američkih Država, ali to nas ne bi trebalo spriječiti da razgovaramo o ovom važnom pitanju i skrenemo pozornost na njega”, rekao je Smith za Forbes.
KLJUČNA POZADINA
Predstavljanje Zakona o pobačaju kao zdravstvena njega posvuda u Senatu dio je šireg nastojanja demokratskih zastupnika da proguraju zakonodavstvo o pobačaju nakon što je Vrhovni sud poništio Roe protiv Wadea, čak i ako je malo vjerojatno da će taj pokušaj uspjeti. Predstavnički dom već je usvojio prijedloge zakona koji bi kodificirali prava na pobačaj u federalni zakon — po drugi put — i zaštitili prava Amerikanaca da putuju preko državnih granica radi pobačaja nakon presude, iako se očekuje da će oba zakona propasti u Senatu .