Ovo drevno naselje i stoljetno središte društvenog i gospodarskog života bilo je naseljeno još u ilirsko doba, a svoj procvat kao varoš s rudnikom srebra i olova doživljava u srednjem vijeku. U pisanim se izvorima Deževice prvi put spominju 1403. godine kada se u njima nalazila crkva svete Jelene te franjevački samostan ili rezidencija. Početkom 15. stoljeća u Deževicama stoluje i vikar Bosanske vikarije fra Jakov Markijski po čijem je svetištu ovo mjesto danas najpoznatije.
Poplave koje su zadesile područje Deževica odnijele su mostove, puteve i naselja, a devastacija nije zaobišla ni svetište sv. Jakova Markijskog koje je stoljećima bilo duhovno utočište za brojne hodočasnike. Iako su zidovi svetilišta srušeni, drveni kip svetog Jakova, čuvara ovog svetog mjesta, ostao je čudesno neokrznut. Stanovnici i hodočasnici koji su ga zatekli po povlačenju vode govore o ovom događaju s dubokom emotivnom snagom, opisujući ga kao pravo čudo.
Mještani Deževica izražavaju tugu zbog ogromnog gubitka, no ističu kako ih prizor netaknutog kipa ohrabruje u obnovi svetilišta. „Ovo je znak da ne smijemo odustati. Sveti Jakov nas i dalje čuva, čak i kada sve oko nas nestaje,“ izjavio je načelnik Renato Pejak.
“Ovo mjesto ima posebnu vrijednost, ne samo za Deževice, nego i za širu zajednicu. Iako smo suočeni s velikim izazovima, obnovit ćemo ga,“ poručili su mještani.
Podsjetimo: fra Jakov Markijski bio je poznat kao odličan propovjednik, zbog čega su ga tražili brojni biskupi i vladari. Godine 1432. general franjevačkog reda šalje ga u Bosnu kako bi proveo vjersku obnovu i iskorijenio krivovjerje. Zbog svoje ustrajnosti u provođenju obnove fra Jakov Markijski dva je puta morao napustiti Bosnu, a došao je u sukob s kraljem, vlastelom i fratrima. Unatoč svemu, uspomena na boravak fra Jakova u Deževicama ostala je pozitivna, trajna i jaka, čemu svjedoči i prva knjiga na hrvatskom jeziku o svetom Jakovu Markijskom priređena upravo zahvaljujući župi Deževice. Osim navedene knjige o sv. Jakovu Markijskom objavljen je, 2017. godine, i prvi molitvenik na čast sv. Jakovu Markijskom pod nazivom U ime Isusovo. Vrhunac „povratka“ sv. Jakova Markijskog u Deževice bio je u kolovozu 2018. godine kada je darovani kip blagoslovljen i postavljen u njegovu svetištu.