Ne može se služiti dvojici gospodara“, ili bogu ili bogatstvu. Prije početka korizme Crkva nas potiče na „razmišljanje o odnosu između Boga i bogatstva“ – rekao je Papa te podsjetio na susret između „bogatoga mladića , koji želio slijediti Gospodina, ali je, jer je bio bogat, odabrao bogatstvo“ – rekao je Papa.
Isusov komentar malo straši učenike: „Bogataš će teško ući u Kraljevstvo nebesko. Lakše će deva proći kroz iglene uši.“ današnji ulomak iz Markova evanđelja govori kako Petar pita Isusa što će biti s njima koji su ostavili sve. Kao da Isus ispostavlja račun – primijetio je Papa dodajući:
Isusov odgovor je jasan: 'Velim vam, nema nikoga koji je ostavio sve bez primanja svega'. 'Evo, mi smo ostavili sve'. Primit ćete sve, s onom prepunom mjerom kojom Bog daje svoje darove. 'Primit ćete sve. Nema ga tko ostvi kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili djecu, ili polja poradi mene i poradi evanđelja, a da ne bi sada, u ovom vremenu, s progonstvima primio stostruko kuća, i braće i sestara, i majki, i djece, i polja i u budućem vijeku život vječni. Sve, jer Gospodin ne zna dati manje. Kad nešto daje, samoga sebe daje, što je sve – kazao je Papa.
Ipak u ovom evanđeoskom odlomku ima jedna riječ koja nas potiče na razmišljanje, a to je 'već sada, u ovom vremenu, prima stostruko u kućama, braćo, zajedno s progonima. Ovo je pak uvođenje u drugačiji način razmišljanja, drugačije djelovanje. Isus se sav daje, Božja se punina na križu uništava radi nas. Božji dar nama je 'uništena punina'. A stil kršćanina je ovo: tražiti puninu, primiti 'uništenu' puninu, ići tim putom. to pak nije lako, A koji je znak da idemo putom davanja i primanja svega? – upitao je Papa te nastavio:
Čuli smo prvo čitanje: Vedra oka časti Gospoda. Za svakoga prinosa neka ti lice sja od veselja, i s radošću posvećuj desetinu. daj Svevišnjemu kao i što on tebi dade'. Vedro oko, radosno lice i radost, to su znakovi da smo na tom putu primanja 'uništene punine' – istaknuo je Papa.
'Bogati mladić se smrknuo u licu i žalostan se udaljio' – kazao je Papa. Nije bio kadar primiti, prihvatiti 'uništenu puninu', a sveci i sam Petra prihvatili su je. U kušnjama i teškoćama imali su veselo lice, vedro oko i radosno srce. To su znakovi – ustvrdio je Papa spominjući čileanskoga sveca Alberta Hurtada.
Noseći se s brojnim teškoćama uvijek je radio za siromašne. U Čileu je prokrčio put za potporu siromašnima. bio je progonjen, podnosio mnoge patnje. U najvećoj patnji, 'uništen na križu' govorio je: Sretan, Gospodine, sretan sam. Neka nas on nauči ići na tom putu, neka nam izmoli milost da idemo na pomalo teškom putu: svega i ništa, 'uništene punine' Isusa Krista i neka nas nauči uvijek, poglavito u teškoćama, govoriti: Sretan, Gospodine, sretan sam – zaključio je papa Franjo.