medjugorje shop 3

Papa: 'Osobu pred sobom trebam ljubiti kao što je Bog ljubi'

Osobu pred sobom trebam ljubiti kao što je Bog ljubi, neovisno o njenom socijalnom statusu, jeziku, rasi, kulturi i religiji – poručio je papa Franjo na Trgu svetoga Petra na posljednjoj jubilejskoj audijenciji u ovoj Svetoj godini.

Papa je ujedno iskoristio ovu priliku da predstavi jedan važan aspekt milosrđa – uključivost, jer „Bog u svom naumu ljubavi ne želi isključiti nikoga, a želi uključiti sve.“

Sveti Otac je rekao da po krštenju postajemo Očeva djeca u Kristu, dijelovima Kristova tijela, koje je Crkva. „Mi kršćani – nastavio je – pozvani smo koristiti ove iste kriterije: milosrđe označava takav način djelovanja, kojim ćemo nastojati uključiti druge u naše živote, izbjegavajući zatvaranje u sebe i svoju sebičnu sigurnost.“

Papa napominje kako Isus u Evanđelju po Mateju nudi istinski univerzalni poziv: „Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni, i ja ću vas odmoriti“ (11:28). „Nitko nije isključen iz ovog poziva – istaknuo je – jer Isusova je misija otkriti svima Očevu ljubav. Na nama je da otvorimo svoje srce, da imamo povjerenja u Isusa te da prihvatimo ovu poruku ljubavi, po kojoj ulazimo u otajstvo spasenja.“

Papa Franjo je poručio kako se uključivost očituje u raširenim rukama koje prihvaćaju bez isključivanja. Nema tu klasificiranja drugih prema njihovom socijalnom statusu, jeziku, rasi, kulturi ili religiji: preda mnom je osoba koju trebam ljubiti kao što je ljubi Bog – kazao je.

Papa želi da si postavimo pitanja kako bismo utvrdili jesmo li milosrdni i uključivi: Je li naše srce milosrdno? Je li naš način razmišljanja i djelovanja uključiv? Sveti Otac primjećuje kako nas Evanđelje poziva „da prepoznamo u povijesti čovječanstva plan jednog velikog plana uključivosti, koji – u potpunosti poštujući slobodu svake osobe, svake zajednice, svakog naroda – poziva sve da oblikuju jednu obitelj braće i sestara, u pravdi, solidarnosti i miru, te da budu dio Crkve, koja je tijelo Kristovo“.

„Koliko su istinite Isusove riječi – nastavio je Papa – kojima poziva umorne i iscrpljene da dođu k njemu pronaći odmor! Njegove raširene ruke na križu pokazuju da nitko nije isključen iz njegove ljubavi i njegova milosrđa, pa ni najveći grešnik: nitko! (...) Praštanje je najneposredniji način da osjetimo kako nas je Bog prihvatio. Svi mi trebamo susretati braću i sestre, koji nam pomažu ići k Isusu, otvoriti se daru, koji nam je dan na njegovu križu“ rekao je papa Franjo te je katehezu zaključio sljedećim riječima:

„Ne priječimo jedni druge! Ne isključujmo nikoga! Zapravo, poniznošću i jednostavnošću postajemo oruđa uključivog Očevog milosrđa. Sveta Majka Crkva pruža svijetu veliki zagrljaj Krista Raspetog i Uskrslog. I ovaj trg sa svojim kolonadama simbolizira taj zagrljaj. Angažirajmo se u ovom pokretu uključivanja drugih kako bismo bili svjedoci milosrđa, kojim je Bog svakog od nas prihvatio.“

Zanima te i ovo?