Molitvenu inicijativu podržao je i poglavar iračke Kaldejske Katoličke Crkve patrijarh Louis Sako, koji je napisao riječi molitve. U svojoj je poruci, patrijarh Sako istaknuo da je 6. kolovoza blagdan Preobraženja, preobraženja naših srdaca i umova pri susretu sa svjetlom Božje ljubavi prema čovjeku.
„Neka svjetlo Tabora utjehom i nadom ispuni srca svih ljudi koji pate“, zaključio je Patrijarh.
Dan molitve rezultat je neprestanih apela pape Franje da se zaustavi nasilje u Iraku.
Johannes von Heereman, predsjednik zaklade „Pomoć Crkvi u nevolji“, naglasio je važnost ove inicijative kako bismo našoj braći i sestrama u Iraku poručili da ih nismo ostavili i da smo uz njih.
Mons. George Panamthundil, šef apostolske nuncijature u Iraku rekao je da prognani kršćani vape za humanitarnom pomoći: smještajem, hranom i lijekovima. „Potrebno je zaštititi kršćanska sela koja su u blizini područja pod vlašću ISIS-a“, smatra mons. Panamthundil.
Protjerani iz Mosula, neki su kršćani prebjegli u okolne gradiće. Stanje nije obećavajuće jer im je ISIS uskratio dovod struje i vode.
Osim organiziranja Dana molitve za kršćane u Iraku, zaklada „Pomoć Crkvi u nevolji“ prošlog je mjeseca donirala Kaldejskoj eparhiji u Mosulu 134 tisuće američkih dolara, a prikupljanje novčanih sredstava se nastavlja.
Podsjetimo, islamistički ekstremisti ISIS preuzeli su u lipnju kontrolu nad Mosulom, a 18. srpnja naredili su kršćanima da napuste grad, prijeđu na islam ili da plate porez zato što su kršćani. U suprotnom, bili bi ubijeni.
Činjenica da je u Iraku do 2003. godine živjelo više od milijun kršćana, te da je danas u Mosulu ostalo tek 20-ak kršćanskih obitelji, znak je za uzbunu i za najstrožu osudu agresije islamističkih ekstremista.
Projekt možeš podržati putem ove mrežne stranice acn-youth.org i ovdje www.acn-intl.org
Izvor: acn-youth.org/ACN