Dana 12. ožujka 2025., nigerijski prelat svjedočio je pred Odborom za vanjske poslove Zastupničkog doma SAD-a, iznoseći detalje o onome što je nazvao “eklatantnim” kršenjem ljudskih prava u zemlji koja je postala “jedno od najopasnijih i nesigurnijih mjesta za kršćane”.
Optužio je militantne islamske stočare Fulani, koje je opisao kao teroriste koji “uništavaju društvo”.
“Oni kradu i vandaliziraju, ubijaju i hvale se time, otimaju i siluju, a uživaju potpunu nekažnjivost od strane izabranih vlasti.”
Rekao je da su meta tih napada uglavnom kršćani, a u manjoj mjeri umjereni muslimani.
Nigerija, s otprilike 238 milijuna stanovnika, gotovo je ravnomjerno podijeljena između kršćana i muslimana. Međutim, Anagbe vidi zlonamjeran plan vlasti da pretvore zemlju u islamsku državu.
“Islamski ekstremisti žestoko osporavaju posjedovanje, kontrolu i zakone zemlje, posebno u sjevernim i središnjim regijama zemlje, gdje se nalazi Benue,” rekao je Kongresu.
“Dugoročna islamska agenda za homogenizaciju stanovništva provodi se tijekom nekoliko predsjedništava kroz strategiju smanjenja i konačnog eliminiranja kršćanskog identiteta polovice populacije,” izjavio je Anagbe.
Objasnio je da strategija islamizacije uključuje i nasilne i nenasilne radnje. To uključuje isključivanje kršćana iz pozicija moći, otmicu članova Crkve, silovanje žena, ubijanje i protjerivanje kršćana, uništavanje crkava i poljoprivrednih zemljišta kršćanskih farmera, nakon čega slijedi zauzimanje tih zemljišta od strane stočara Fulani.
Rekao je da je težnja za islamizacijom zemlje visoko na dnevnom redu nekih moćnih i utjecajnih muslimana u Nigeriji, napominjući da postoji kampanja za oduzimanje zemljišta radi širenja islama.
“I također postoji iseljavanje kršćanskih farmera iz središnje regije Nigerije… jer su prisiljeni napustiti plodnu zemlju koja je nekada hranila naciju.”
Dodao je da se provodi “organizirano, sustavno i brutalno čišćenje kršćana od strane militantnih terorista Fulani, koji ubijaju bezbroj nevinih muškaraca, žena i djece i raseljavaju milijune iz njihovih domova predaka.”
Neke statistike sugeriraju da je dosad u samoj državi Benue raseljeno oko 515 pretežno kršćanskih farmerskih zajednica.
Svjedočenje biskupa Anagbea nije naišlo na dobar prijem kod vlasti u Nigeriji, a neki izvještaji navode da sada prijete životu biskupa, kao i vlč. Remigiusa, s kojim je svjedočio pred Kongresom SAD-a i Parlamentom Ujedinjenog Kraljevstva.
“Dana 28. ožujka 2025., vlč. Remigius Ihyula primio je poruku iz veleposlanstva u Abuji s upozorenjem da bi po povratku biskupa Anagbea u Nigeriju mogao biti izdan nalog za njegovo uhićenje,” izjavio je vlč. Joseph Terfa Beba, predsjednik Udruženja katoličkih biskupijskih svećenika Nigerije (NCDPA), u priopćenju od 10. travnja.
Razni izvještaji identificiraju Nigeriju kao jednog od glavnih progonitelja kršćana. Prema podacima organizacije Open Doors International, od ukupno 4.476 kršćana ubijenih širom svijeta 2024. godine, njih 3.100 ubijeno je u Nigeriji.
Najnovije izvješće Međunarodnog društva za građanske slobode i vladavinu prava (Intersociety) navodi da je od 2015. godine na jugoistoku Nigerije ubijeno oko 20.300 kršćana.
Prijetnje upućene svećenicima izazvale su globalno ogorčenje, pri čemu je Misija SAD-a u Nigeriji izrazila duboku zabrinutost zbog izvješća o zastrašivanju svećenika.
“Sloboda izražavanja je temeljno ljudsko pravo i ključna za funkcioniranje demokracije, kako u Nigeriji, tako i u Sjedinjenim Državama. Nitko ne bi smio biti izložen prijetnjama zbog korištenja tog prava,” stoji u izjavi Misije SAD-a u Nigeriji od 8. travnja.
“Pozivamo sve aktere da poštuju pravo biskupa Anagbea i vlč. Remigiusa da slobodno govore, bez straha od odmazde ili osvete,” dodaje se u izjavi.
Političari iz SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva također su izrazili ogorčenje zbog prijetnji nigerijskim svećenicima. Američki republikanski kongresnik Chris Smith iz New Jerseyja, koji je predsjedavao saslušanjem 12. ožujka, također je izdao izjavu dok predvodi napore za ponovno uvođenje oznake “Zemlja posebne zabrinutosti” (CPC) za Nigeriju.
“Zgrožen sam izvješćima da biskupu Wilfredu Anagbeu i vlč. Remigiusu Ihyuli prijete – navodno od strane nigerijskih vladinih izvora i povezanih organizacija – zbog biskupova svjedočenja pred Kongresom u kojem je iznio detalje o nasilju u nigerijskoj državi Benue,” rekao je Smith.
“Pouzdani izvori sada ukazuju da bi biskup Anagbe mogao biti uhićen po povratku u Nigeriju, a također se bojim da postoje oni koji bi mu mogli nanijeti fizičku štetu.”
Smith je rekao da situacija “odražava dobro dokumentirane taktike transnacionalne represije Kineske komunističke partije (CCP) – gaženje građanskih sloboda i pokušaj ušutkavanja neistomišljenika daleko izvan svojih granica.”
Lord David Alton iz britanskog Doma lordova pridružio se Smithu u osudi prijetnji svećenicima.
Pisavši na platformi ‘X’ (ranije Twitter), britanski zastupnik je izjavio da će “britanski parlamentarci koji su ga [biskupa Anagbea] pozvali da govori smatrati takvo zastrašivanje iznimno ozbiljnim.”
Pozvao je na prestanak prijetnji i pojačane mjere sigurnosti kako bi se zajamčila sigurnost svećenika.
Robert Řehák, češki veleposlanik za Međunarodnu alijansu za slobodu ili vjeru (IRFBA), u izjavi od 11. travnja rekao je kako je “zgrožen saznanjem od naših članova da se prijetnje upućuju biskupu Wilfredu Anagbeu od strane različitih entiteta.”
“Nigerija je desetljećima bila poznata kao primjer suživota više vjera,” napisao je. “Stoga pozivam nigerijsku vladu da pomogne zaustaviti napade na biskupa Wilfreda Anagbea i osigura snažne sigurnosne mjere za njega i njegov tim.”
Nigerijska vlada, 12. travnja, nastojala je umanjiti i prijetnje crkvenim vođama i njihova svjedočenja u SAD-u i Ujedinjenom Kraljevstvu.
“Tvrdnja da je nigerijska vlada ‘dopustila eskalaciju nasilja’ je netočna i nepravedna,” stoji u izjavi Ministarstva vanjskih poslova Nigerije koju je potpisao glasnogovornik Kimiebi Imomotimi Ebienfa u ime ministra, veleposlanika Yusufa Maitame Tuggara.
On je tvrdio da je situacija u Nigeriji vrlo složena, ali da sigurnosne snage dosljedno poduzimaju akcije kako bi je okončale.
Međutim, Douglas Gray Burton, glavni urednik Truth Nigeria, vjeruje da Tuggarov odgovor predstavlja ciničan pokušaj prikrivanja istine o planovima za uništenje kršćanstva u Nigeriji.
“Tuggarov proračunati odgovor ima za cilj onemogućiti kritike na račun biskupa Anagbea, a da ih pritom eksplicitno ne opovrgne,” rekao je u izjavi za CWR.
Objasnio je kako Tuggar, tvrdeći da je “situacija složena,” koristi “intelektualne” taktike kako bi zbunio javnost ili izbjegao odgovornost.
Njegov cilj, dodao je Burton, jest stvoriti nesigurnost i otežati SAD-u izazivanje nigerijskog neslužbenog pristupa, koji uključuje prividnu provedbu zakona dok suptilno podržava postupnu islamizaciju.