Sestrama dominikankama misionarkama sv. Siksta, sestrama Presvetoga Srca Isusova, sestrama Prikazanja Presvete Marije u hramu i ocima Božanskog Poziva – vokacionistima posvijestio je da tijekom kapitula imaju milost i odgovornost da dožive značajan trenutak ne samo za svoje zajednice, nego i za cijelu Crkvu.
„Kapituli su vrijeme za osluškivanje Duha Svetoga da bi se omogućilo da karizme dane vašim utemeljiteljima i utemeljiteljicama nastave cvasti“ – dodao je papa Franjo protumačivši im, svima zajednička tri egzistencijalna i apostolska vidika: razlučivanje, formaciju i milosrđe.
Bilo pri donošenju važnih izbora bilo u svakodnevnim odlukama, razlučivanje omogućuje čovjeku slijediti vlastiti poziv kroz „naporan rad, slušanje Gospodina, sebe i drugih“ te je sazdano od razmatranja, strpljivog čekanja i hrabrosti koja vodi do razumijevanja Božje volje, predložene srcu, ali nikad nametnute. Radi se o osjetljivom procesu, istaknuo je Sveti Otac, koji je potreban svima, a ne samo posvećenim osobama.
„Naš svijet ima veliku potrebu da ponovno otkrije okus i ljepotu odlučivanja, posebno u pogledu konačnih izbora, koji određuju odlučujuću prekretnicu u životu, kao što je zvanje. Stoga su potrebni očevi i majke koji pomažu, osobito mladima, da shvate kako biti slobodan ne znači vječno ostati na raskrižju, bježati desno i lijevo, a da zapravo nikada ne krenu nekim putom“, poručio je.
Papa Franjo naglasio je redovnicama i redovnicima da je formacija „put rasta u svetosti koji obuhvaća cjelokupno postojanje“, protkan osobnom i zajedničkom molitvom, sakramentalnim životom i klanjanjem, za koje smatra da su vjernici danas izgubili osjećaj te ga je potrebno vratiti. Potom je istaknuo da samo oni koji se ponizno i neprestano prepoznaju kao u formaciji, mogu se zauzvrat nadati da će biti dobar odgojitelji za druge. Upozorio je nazočne da budu pozorni na nemir srca, jer „jedno je imati mirno srce, a drugo je biti, kako i dolikuje, u miru, ali nemirno“.
„Vaše poslanje je izrazito proročansko danas, u društvenom i kulturnom kontekstu koji karakterizira vrtoglavo i neprekidno kruženje informacija, ali s druge strane dramatično siromašnom u ljudskim odnosima. U našem vremenu postoji hitna potreba za odgojiteljima koji znaju s ljubavlju postati suputnici i suputnice ljudima koji su im povjereni“, naglasio je Sveti Otac.
Rekao je da se ljubav daje pogledom koji neprestano vidi lice siromaha. Potaknuo je nazočne da budu budni kako bi na njihovim susretima uvijek bio živ i pulsirajući zamah besplatnosti i nesebične ljubavi, zahvaljujući kojoj je započela njihova prisutnost u Crkvi. Dodao je da je 25. poglavlje iz Matejeva evanđelja o posljednjem sudu ono što kršćanin i posvećena osoba uvijek treba imati kao mjerilo.
„Gospodin nas neće pitati: ‘Što ste učili? Koliko ste diploma imali?’ Evo učinkovitog protuotrova za prevladavanje, u nama i oko nas, kulture odbacivanja: molim vas, ne odbacujte ljude, ne birajte ljude po svjetovnim kriterijima: koliko su važni, koliko novca imaju… ovi svjetovni kriteriji – van! Ne odbacivati, nego primati, svakoga zagrliti, svakoga voljeti“, zaključio je papa Franjo, a prenosi Vatican News.