Papa neočekivano došao na Trg sv. Petra: "Blagoslovljena Cvjetnica i Veliki tjedan"

Misu Nedjelje Muke Gospodnje na Trgu sv. Petra predvodio je prefekt emeritus Dikasterija za Istočne Crkve kardinal Leonardo Sandri, a na kraju mise okupljenima se kratko obratio i papa Franjo, poželjevši im ispred oltara blagoslovljenu Cvjetnicu i Veliki tjedan

U homiliji, koju je pročitao kardinal Sandri, Papa podsjeća da u mnoštvu koje pozdravlja Isusa prilikom njegova ulaska u Jeruzalem, pogled privlači lik neznanca, čovjeka čije se ime iznenada pojavljuje u Evanđelju – Šimun Cirenac. Kako piše evanđelist, "vojnici uhvatiše nekog Šimuna Cirenca koji je dolazio s polja i stave na nj križ da ga nosi za Isusom".

Papa ističe da Šimunov čin nosi dvostruko značenje: "S jedne strane, Šimun je prisiljen – križ ne nosi iz uvjerenja, nego pod prisilom. S druge strane, time postaje neposredni sudionik Isusove muke. Isusov križ postaje Šimunov križ."

Papa Franjo ujedno naglašava da to nije križ onoga Šimuna zvanog Petar, koji je obećao da će Gospodina slijediti do smrti, ali je i nestao u noći izdaje. "Isusa sada ne slijedi učenik, već Cirenac. Šimun iz Galileje govori, ali ne čini; Šimun iz Cirene čini, ali ne govori. Između njega i Isusa nema riječi, nema dijaloga – samo križ koji ih povezuje. Da bismo razumjeli je li Cirenac pomogao iscrpljenom Isusu iz sućuti ili s ogorčenjem, je li križ ponio ili ga samo podnio – moramo zaviriti u njegovo srce. U trenutku kada se otvara Božje srce, probodeno bolom koji otkriva njegovu milosrdnu ljubav, ljudsko srce ostaje zatvoreno. Ne znamo što se krije u srcu Šimuna Cirenca."

"Ako se pak prisjetimo što je Šimun učinio za Isusa, prisjetimo se i što je Isus učinio za Šimuna – kao i za mene, za tebe, za svakoga od nas – otkupio je svijet!", naglašava Sveti otac: "Križ, to teško drvo koje Cirenac nosi, jest Kristov križ – križ koji nosi grijehe cijeloga čovječanstva. Isus ga nosi iz ljubavi prema nama, u poslušnosti Ocu, trpeći s nama i za nas. Upravo to je neočekivan i potresan način na koji Cirenac biva uvučen u povijest spasenja – u povijest u kojoj nitko nije isključen i nitko nije stranac."

Sveti se Otac na kraju zapitao vidimo li i prepoznajemo li koliki danas nose Kristov križ, odnosno, vidimo li Gospodina u njihovim licima – izmučenima ratom, bijedom i nepravdom?

"Suočeni s okrutnom nepravdom zla, nošenje Kristova križa nikad nije uzaludno! To je najočitiji način da se dijeli Njegova spasenjska ljubav. Da bismo iskusili čudo milosrđa, izaberimo ovoga Velikog tjedna kako ćemo nositi križ – ne oko vrata, nego u srcu. Ne samo svoj, već i križ onih koji pate uz nas – možda i onoga neznanca kojeg nam je, slučajno ili ne, život doveo na put. Pripravimo se za Uskrs Gospodnji – postajući Cirenci jedni drugima", zaključio je Sveti otac.