Papa Franjo je u podnevnom nagovoru prije molitve Anđeoskoga pozdravljenja ponovno istaknuo neke bitne misli iz razmišljanja o Evanđelju po Marku koje govori o ozdravljenju slijepoga Bartimeja. Sažeo je ono što je već razmotrio u homiliji na misi sa sudionicima opće skupštine Biskupske sinode u Vatikanu. Kako gledamo siromaha? Evanđeoskom pobožnošću ili ravnodušno? – upitao je.
Isus vidi prosjaka kako vapi i sluša ga
Mnoštvo ignorira Bartimeja, ali Isusovi su 'receptori' aktivni. Ljudi nemaju nikakvoga brižnog pogleda, nemaju osjećaja suosjećanja, iako Bartimej daje da se čuje i vidi. Međutim, Isus ga čuje i vidi. Smisao vapaja, vjere, hoda, to je ono na što se papa Franjo usredotočio u Angelusu.
Prije svega Bartimejev vapaj koji nije samo molba za pomoć. To je samopotvrđivanje. Slijepac govori: “Postojim, pogledajte me. Slijep sam, Isuse, vidiš li Ti mene?”. Da, Isus vidi prosjaka i sluša ga, ušima tijela i uhom srca.
Koliko puta okrenemo pogled na drugu stranu
Sjetimo se sebe samih, kad na ulici sretnemo prosjaka; koliko puta okrenemo pogled na drugu stranu; koliko puta ga zanemarimo, kao da ne postoji – rekao je papa Franjo te postavio pitanja za osobno i zajedničko razlučivanje.
Kako ja gledam prosjaka? Ignoriram li ga? Gledam li ga Isusovim očima? Jesam li sposoban razumjeti njegova pitanja, njegov vapaj za pomoć? Kada daješ milostinju, pogledaš li prosjaka u oči? Dodiruješ li njegovu ruku da osjetiš njegov dodir?
Milostinja nije dobročinstvo
Kao da su se uloge zamijenile: mnoštvo, iako ima vid, zapravo djeluje slijepo i gluho, ravnodušno. Bartimej, unatoč fizičkim ograničenjima, vidi očima vjere.
Svatko je od nas Bartimej, iznutra slijep, koji slijedi Isusa kad mu se približimo. Kad se približiš siromahu i iskažeš mu blizinu, sâm Isus ti se približava u osobi tog siromaha. Molim vas, nemojmo brkati stvari: milostinja nije dobrotvornost. Najviše milosti od milostinje dobiva onaj koji ju daje, jer dopušta da ga gledaju oči Gospodnje.
Nakon Angelusa
Nakon molitve Anđeoskoga pozdravljenja Papa je podsjetio na 75. obljetnicu Ženevskih konvencija ponovno potaknuo na molitvu za mir, nadajući se buđenju savjesti. Tijekom sukoba valja poštovati život i dostojanstvo pojedinaca i naroda zajedno s civilnim strukturama i bogoštovnim mjestima. Spomenuo se i Marcela Péreza, svećenika ubijenog u Meksiku, te izrazio blizinu stanovništvu na Filipinima koje je pogodio vrlo jak ciklon. Neka Gospodin podupire taj narod tako pun vjere – rekao je Papa.
Podsjetio je i na 50. obljetnicu, 22. listopada, osnivanja Komisije za vjerske odnose sa židovstvom, koju je ustanovio sveti Pavao VI. te da sutra, 28. listopada, ulazimo u 60. obljetnicu Deklaracije "Nostra Aetate" Drugog vatikanskog Sabora.