medjugorje shop 3

Papa Franjo: Znanje i vjera osvjetljuju tamu mržnje

Prijeći iz tame neznanja u svjetlost znanja – zadatak je obrazovanja koji je papa Papa istaknuo primivši u audijenciju, u Vatikanu, izaslanstvo 84 člana sveučilišta Sulkhan-Saba Orbeliani iz gruzijskoga glavnog grada Tbilisija. Članove je sveučilišta, koje je upravo navršilo 20 godina postojanja, papa Franjo podsjetio na važnost kulture i vjere u svijetu u kojemu je tama zaborava i ravnodušja sve gušća

Budite „nježno svjetlo“ za brojne mlade ljude u svijetu u kojemu se zgušnjava tama mržnje; svjetlo koje je kultura i koja ne postoji da bi se vidjela, nego kako bi dala da vidimo oko sebe i još više – želja je koju je papa Franjo uputio članovima Sveučilišta Sulkhan-Saba Orbeliani iz Tbilisija, koje je nedavno proslavilo 20 godina djelovanja, primivši ih u audijenciju u Apostolskoj palači u Vatikanu.

Obrazovati znači izići na svjetlo

Rimski je biskup primijetio kako u gruzijskom jeziku izraz 'obrazovanje', gantleba, potječe od riječi svjetlo i podsjeća na prijelaz iz tame neznanja u svjetlost znanja te istaknuo:

Obrazovati za vas znači ponovno izići na svjetlo, što je sinonim za prosvjetljenje. To je znakovito, potiče na razmišljanje o trenutku kada se upali svjetiljka u mračnoj sobi: sve što se nalazi u njoj ne mijenja se, ali mijenja se izgled svega.

Kultura i vjera

Učenje i predanost stoga su sredstva za upoznavanje samih sebe, a znanju koje pruža sveučilište Sulkhan-Saba Orbeliani – istaknuo je Sveti Otac – cilj je staviti u središte dostojanstvo ljudske osobe. Nije slučajno da se u gruzijskom jeziku korijen pojma 'svjetlo' pojavljuje i u riječi 'obrazovanje' i u riječi 'krštenje', povezuje kulturu i vjeru – primijetio je te objasnio – Gruzijska kultura poziva da se drži upaljenom svjetiljka obrazovanja, a prozor vjere otvorenim, jer oboje osvjetljavaju prostore života.

Potrebno je to blagotvorno osvjetljenje spoznaje, dok se u svijetu zgušnjava tama mržnje, koja često proizlazi iz zaborava i ravnodušja. Da, često zaborav i ravnodušje sve čine mračnim i nejasnim, dok kultura i obrazovanje vraćaju sjećanje na prošlost i osvjetljavaju sadašnjost.

Snaga za nanovo se podići

Povijest Gruzije govori o brojnim prijelazima iz tame na svjetlo – napomenuo je potom Papa te dodao – Vaša je zemlja uvijek uspjela ponovno se podići i zasjati, čak i kada je, više puta kroz stoljećā, pretrpjela invazije i strane dominacije. I mislim na onaj komad zemlje koji vam je oduzet – dodao je.

Vaš narod, veseo i hrabar, gostoljubiv i zaljubljen u život, uspio je i u najmračnijim vremenima njegovati pozitivno držanje upravo zahvaljujući svojoj vjeri i svojoj kulturi.

U znaku Kristove tunike

U tom je smislu dragocjena uloga Katoličke Crkve, sjemena – kako je rekao – koje donosi plod za sve. Obrazovanje pomaže mladima rasti, otkrivati i njegovati najplodnije korijene, tako da donesu plod – istaknuo je Papa te, prisjetivši se apostolskoga putovanja u Gruziju 2016. godine, kazao da je Gruzija mlada zemlja, ali s vrlo starom poviješću. Pritom se spomenuo susreta s patrijarhom cijele Gruzije Ilijom Drugim.

U srcu nosim susrete koje smo imali, posebno onaj u patrijarhalnoj katedrali, kada smo bili jedan kraj drugoga u znaku Kristove tunike; one tunike koju Evanđelje opisuje kako je bila „otkana u komadu odozgor dodolje“ (Iv 19, 23) i koja, prema predaji, simbolizira jedinstvo Crkve, Kristovo Tijelo.

Uspostavljanje mostova

U tom je smislu Papa istaknuo kako je sveučilište Sulkhan-Saba Orbeliani lijepi primjer za plodnu suradnju između katolika i pravoslavaca na kulturnom i obrazovnom području. Stvaranje prostora i mostova za dobrobit zemlje i njezina naroda, upisano je u ime vaše ustanove, posvećene velikom Sulkhanu-Sabi Orbelianiju, uzornom gruzijskom diplomatu, osobi izuzetne kulture i otvorenosti. Tipični gruzijski humanizam, u svojoj jedinstvenosti i ljepoti, zaslužuje da bude cijenjen i drugdje, sa svojom umjetnošću, književnošću, glazbom i brojnim drugim važnim izrazima koji se mogu obogatiti kroz suočavanje, u punom poštovanju, s drugim kulturama – istaknuo je papa Franjo.

Označeno u
Zanima te i ovo?