„Više od odluke ili revolucije, riječ je o obećanju koje je sâm dao Gospi. Želim biti pokopan u bazilici svete Marije Velike (Santa Maria Maggiore). Mjesto je već spremno“, rekao je papa Franjo, koji će 17. prosinca navršiti 87 godina, otkrivajući svoju namjeru u razgovoru za meksičku televiziju N+.
Pritom je napomenuo da radi na pojednostavljenju pogrebnoga obreda za pape te jasno dao do znanja da, iako razmišlja o smrti, također zbog starosti koja – kako je rekao – dolazi takva kakva jest, nema nimalo u planu ideju o odreknuću. Štoviše, Jorge Mario Bergoglio otkriva želju da 2024. otputuje u Belgiju, uz putovanja, koja su „na čekanju“, u Polineziju i njegovu Argentinu.
Bazilika svete Marije Velike – mjesto gdje želi biti pokopan
S papom Franjom je razgovarala poznata dopisnica Valentina Alazraki, veteranka svih vatikanista, u dan kada Meksiko slavi svoju „majku“, Gospu od Guadalupe, koja je prisutna u cijelom intervjuu tijekom kojega je Papa ponovno istaknuo svoju veliku pobožnost prema Gospi.
Upravo je zbog toga izabrao baziliku Svete Marije Velike za mjesto gdje će biti pokopan što, s jedne strane označava povijesnu novost u odnosu na pape iz prošlosti koji su svi pokopani u Vatikanskoj kripti (posljednji je Benedikt XVI., koji je preminuo 31. prosinca 2022.), te s druge strane jača povezanost s tom bazilikom, koju je, od 14. ožujka 2013., dana nakon izbora za Papu, posjetio 115 puta, prije i nakon svakog međunarodnoga putovanja, do 8. prosinca ove godine, kada je otišao iskazati štovanje polažući Zlatnu ružu pred ikonu Majke Božje Salus populi romani (Spasa rimskoga puka). To je marijanska ikona koju je, prema predaji, naslikao Sveti Luka i koja bdije nad stanovnicima Grada.
Odnos s Benediktom XVI.
Papa Franjo je govorio i o odnosu sa svojim prethodnikom, nekoliko dana prije prve obljetnice njegova preminuća, koji je deset godina bio Papa emeritus. Moj je odnos s papom Benediktom bio vrlo blizak. Ponekad sam odlazio savjetovati se s njim. I on mi je iznosio svoje mišljenje, ali mi je govorio „vidi ti“; ostavljao je to u mojim rukama. Uvijek mi je pomagao – rekao je Sveti Otac te dodao – U tomu je bio vrlo velikodušan.
Milošću je papa Franjo nazvao to što je mogao „otpraviti“ svojega prethodnika, čim je od medicinske sestre doznao da je loše, te potaknuti na molitvu za njega na posljednjoj općoj audijenciji u 2022.
„Otišao sam posjetiti ga. Bio je lucidan, ali nije više mogao govoriti i držao me za ruku. Bio je lijep taj oproštaj. Tri dana poslije je preminuo. Velik čovjek, Benedikt je bio velik čovjek, ponizan, jednostavan i kada je postao svjestan svojih granica imao je hrabrosti za reći dosta. Divim se tom čovjeku“, rekao je papa Franjo te dodao da nije primijetio činjenicu da Benedikta više nema, u smislu da je i njegov odlazak bio pomalo poput posljednjih godina njegova života koje je proveo u samostanu Mater Ecclesiae: diskretan, tih, prirodan.
Pismo ostaje tamo gdje jest
Papa Franjo ne isključuje mogućnost da će jednoga dana poći Benediktovim stopama, ali ne u ovom trenutku. Prije godinu dana, u intervjuu za ABC, rekao je da je na početku pontifikata – kako je uobičajeno – tadašnjem državnom tajniku kardinalu Tarcisiju Bertoneu predao pismo odreknuća u slučaju bolesti. To pismo ostaje tamo gdje jest.
„Nisam o tomu razmišljao, a vidio sam Benediktovu hrabrost kada je shvatio da ne može, radije je rekao 'dosta'; to mi je dobro kao primjer i molim Gospodina da u određenom trenutku kažem 'dosta', ali kada On bude želio“, rekao je Papa.
Starost i zdravlje
Govoreći o starosti, Papa priznaje krhkost svojega zdravlja, ali umiruje što se tiče sadašnjega stanja. „Dobro se osjećam, osjećam da mi je bolje. Međutim, potrebna mi je vaša molitva za moje zdravlje, jer starost ne dolazi sama, ne uljepšava se, dolazi takva kakva jest. S druge strane, trebamo znati prihvatiti darove starosti te da se može vrlo dobro raditi i iz druge perspektive“, kazao je.
Sljedeća putovanja
Osvrćući se na otkazivanje putovanja u Dubai, početkom prosinca, povodom konferencije COP28, papa Franjo je kazao da je istina da se sva putovanja sada ponovno razmatraju, pogotovo ona najudaljenija. „To su ograničenja, zar ne?“,upitao je te istaknuo: „Ograničenje ti daje da shvatiš kako ovdje sve završava i započinje nešto drugo. Starost nam daje da postanemo zreli, lijepo je to“, primijetio je kako prenosi Vatican News.
Putovanja se ponovno razmatraju, ali ostaje želja da se sljedeće godine ostvare tri: u Belgiju, Polineziju i Argentinu. „Prvo putovanje, u Belgiju, sigurno je. Ostala dva su na čekanju. Vidjet ćemo kako će se stvari odvijati“, navijestio je.
O Polineziji Papa sada govori prvi put, dok je ideju o posjetu svojoj domovini spominjao u gotovo svim intervjuima danim u posljednjih godinu dana.