medjugorje shop 3

Objavljena Papina poruka za 2. Svjetski dan siromaha

U Tiskovnom uredu Svete Stolice 14. lipnja predstavljena je poruka pape Franje za 2. Svjetski dan siromaha koja ima za temu „Jadnik vapi, a Gospodin ga čuje".

Papa traži od Kristovih vjernika da shvate „koliko je naš način života dalek načinu na koji živi svijet koji veliča, povodi se i oponaša one koji imaju moć i bogatstvo, dok marginalizira siromašne i smatra ih otpadom i sramotom". Kristovi učenici, naprotiv, pozvani su iskazivati im čast, davati im prednost, uvjereni da su stvarna prisutnost Isusa među nama.

U Tiskovnom uredu Svete Stolice 14. lipnja održana je tiskovna konferencija na kojoj je predstavljena poruka za 2. Svjetski dan siromaha koji je ustanovio papa Franjo na završetku Jubileja milosrđa i odredio da se slavi na 33. nedjelju kroz godinu, koja ove godine pada na 18. studenoga. Poruku su predstavili predsjednik Papinskog vijeća za promicanje nove evangelizacije mons. Rino Fisichella te podtajnik istog Papinskog vijeća mons. Graham Bell.

Papa je poruku za 2. Svjetski dan siromaha simbolički potpisao 13. lipnja, na liturgijski spomen svetog Antuna Padovanskog, zaštitnika siromaha. Tema ovogodišnje poruke preuzeta je iz Psalma 37 „Jadnik vapi, a Gospodin ga čuje". Sadržaj poruke razvija se oko tri glagola: „vapiti", „odgovoriti" i „osloboditi". Za svaki od tri glagola papa Franjo razrađuje jednu egzistencijalnu sintezu koja potiče na razmišljanje, istaknuo je mons. Fisichella na predstavljanju.

Kako to da vapaj koji se uzdiže do Boga ne uspijeva doći do naših ušiju i ostavlja nas ravnodušnima i neosjetljivima?, pita se Papa u poruci te odmah odgovara da je to zato što je, da bismo prepoznali njihov glas, potrebna tišina slušanja za kojom suvremeni čovjek, okružen bukom, osjeća nasušnu potrebu.

Mnoge inicijative, premda hvalevrijedne i nužne, više imaju za cilj da se svidimo sebi samima nego na to da doista čujemo vapaj siromaha, ističe Papa.
Siromaštvo nije nešto što se traži, već ga stvaraju egoizam, oholost, gramzivost i nepravda, ta zla drevna koliko i čovjek. Siromahe se u današnjem društvu, primjećuje nadalje Papa, ne samo smatra bijednicima, već i ljudima koji donose nesigurnost, nestabilnost, dezorijentiranost te ih stoga treba odbacivati i držati se podalje od njih. Odgovor vjernika na siromaštvo mora biti dosljedan Kristovu učenju i vjernik mora znati da ravnodušnost prema siromasima, ma koliko to zvučalo nevjerojatno, udaljava od Boga koji je bliz siromasima. Papa traži od Kristovih vjernika da shvate „koliko je naš način života dalek načinu na koji živi svijet koji veliča, povodi se i oponaša one koji imaju moć i bogatstvo, dok marginalizira siromašne i smatra ih otpadom i sramotom". Kristovi učenici, naprotiv, pozvani su iskazivati im čast, davati im prednost, uvjereni da su stvarna prisutnost Isusa među nama. To je istinsko djelo oslobođenja, jer pomaže stvaranju nužnih uvjeta za poštivanje dostojanstva najslabijih osoba, ističe Papa.
Crkva ovim Danom, rekao je na predstavljanju mons. Fisichella, želi potvrditi brižnu skrb kršćanske zajednice prema onima koji žive na marginama društva zbog svoga siromaštva. Briga Svetoga Oca i Crkve za siromahe želi biti poziv za kršćansku zajednicu na osluškivanje vapaja siromaha koje se zatim pretvara u konkretni čin, kako bi se snažnim glasom potvrdilo odbacivanje ravnodušnosti i neosjetljivosti koji ovo povijesno doba muče više no druga. To je poziv na susret s različitim oblicima patnje i marginaliziranosti u kojima žive mnogi muškarci i žene koje smo navikli opisivati izrazom „siromasi". Poslušati glas siromaha koji vapi snažni je izazov vjernicima, rekao je mons. Fisichella na predstavljanju te je predstavio neke inicijative predložene čitavoj Crkvi. Neke od konkretnih inicijativa u Vatikanu će provesti Papinsko vijeće za novu evangelizaciju uz potporu nekih financijskih ustanova.

Tako će se na sam Svjetski dan siromaha 18. studenog u 9.30 sati Papa u bazilici Svetoga Petra susresti sa siromašnima i s njima slaviti misu. Nakon mise Papa će sudjelovati na ručku u dvorani Pavla VI. s oko tri tisuće siromaha. Istodobno, u mnogim župama koje su prihvatile tu inicijativu, kao i u nekim volonterskim centrima i zavodima i školama, bit će ponuđen ručak siromašnima u skladu s vlastitim mogućnostima. Papa je u poruci uz ovogodišnji Dan siromaha izrazio želju da na taj dan, kao i prošle godine, siromasi osjete toplinu obiteljskog doma i radost zajedničkog stola.
Uoči proslave Dana u subotu 17. studenoga u Bazilici Sv. Lovre izvan zidina održat će se bdjenje za sve volonterske udruge i sve one koji, kao pravi djelatnici milosrđa, svakodnevno i samozatajno pružaju pomoć osobama koje su siromašne.

Nakon ohrabrujućih rezultata od prošle godine, kada je gotovo 600 siromašnih osoba primilo besplatnu zdravstvenu skrb, Presidio Sanitario i ove će godine na Trgu Pija XII. u tjednu od 12. do 18. studenoga od ranih jutarnjih sati pružati zdravstvenu skrb i omogućiti razne specijalističke pretrage siromašnima, izvijestio je mons. Fisichella.

Ovom porukom Papa Franjo se obraća svim vjernicima da još više gledaju na siromahe, da čuju njihov često tihi vapaj ali vapaj koji rječito izražavaju pogledom te prepoznaju njihove potrebe. Ne smije se zaboraviti da je socijalno siromaštvo samo jedan od oblika siromaštva koje muče suvremenog čovjeka. Siromah kojem Crkva ovim Danom simbolično pruža ruku predstavlja čitavo čovječanstvo, koje u svakodnevnom iskustvu zna da treba Božji zagrljaj kao i pažnju i solidarnost braće, zaključio je mons. Fisichella.| IKA

Zanima te i ovo?