Zlatna ruža ima drevne korijene, simbolizira papinski blagoslov, a tradicija ovog darivanja seže još u srednji vijek. Tijekom stoljeća darivana je samostanima, svetištima, vladarima i istaknutim ličnostima kao priznanje za njihovu privrženost vjeri i općem dobru.
Darivanjem zlatne ruže ikoni Majke Božje Salus Populi Romani, „papa Franjo“, čitamo u izjavi marijanske bazilike, „ ističe duhovnu važnost i duboko značenje koje ova ikona ima u životu Katoličke crkve, budući da je ovo ujedno i najstarije marijansko svetište na Zapadu posvećeno Majci Božjoj.“
Ruža koju će Papa darovati nije jedina zlatna ruža ovoj poznatoj ikoni. Prvu je 1551. darovao papa Julije III., duboko odan marijanskoj ikoni koja se čuva u toj bazilici i gdje je, na oltaru Jaslica, služio svoju prvu misu. Godine 1613. papa Pavao V. darovao je zlatnu ružu prigodom prijenosa štovane ikone u posebno podignutu novu kapelu.
Bazilika ne čuva tragove dviju spomenutih zlatnih ruža koje su darovala dvojica papa, a koje su vjerojatno izgubljene Napoleonovom invazijom na Papinsku državu (Tolentinski ugovor 1797.). Stoga je nakon 400 godina, nastavlja se u izjavi, „Papa odlučio dati opipljiv znak svoje odanosti štovanoj ikoni, jačajući tisućljetnu vezu između Katoličke crkve i grada Rima.“
Nakon najave ovog čašćenja BDM, izvanredni povjerenik za Baziliku Svete Marije Velike Rolandas Makrickas izrazio je radost izjavom: „Dar zlatne ruže je povijesna gesta koja vidljivo izražava duboku vezu pape Franje s Majkom Božjom, koja se u ovom svetištu časti s naslovom Salus Populi Romani. Narod Božji moći će se još više ojačati u svojoj duhovnoj i pobožnoj vezi s Blaženom Djevicom Marijom. Majku Božju Salus Populi Romani molimo za dar mira za cijeli svijet.“