Komentar evanđelja u kojem Isus šalje svoje apostole naviještati Evanđelje i kaže im čudnu uputu: da se putem ne zaustavljaju i nikoga ne pozdravljaju! Nije li to malo nepristojno? Što je Isus zapravo s ovom uputom želio reći?
Ljudi se često bave drugim ljudima, zaviruju u tuđe živote i potom ono što saznaju prenose znancima, prijateljima.
Što to ima u ljudima tužno, da ulaze u tuđe živote... kaže jedna pjesmica.
Koje mogu biti posljedice ogovaranja?
“Ogovaranje nije ništa manje od klevetanja imena neke osobe.
Nije sramotno nositi na sebi odjeću koja nema potpis neke poznate marke...
Budimo oprezni kad koristimo svoje riječi! Netko je rekao: ”Kad baratamo riječima – rukujemo dinamitom!” Mnogo puta doživjeli smo da smo svojim nesmotrenim i grubim riječima napravili puno zla i štete u svojem i tuđim životima. Knjiga Izreka 18,21 kaže da su ”su smrt i život u vlasti jezika”. To znači da svojim riječima možemo sijati život ili smrt, zdravlje ili bolest, uspjeh ili neuspjeh, blagoslov ili prokletstvo! Ovisno kakve riječi govorimo.
Svako ogovaranje i kleveta dolaze iz usta licemjera.
U svakom svojem djelu čovjek potvrđuje ili poriče tu istinu
Lista grijeha uključuje ogovaranje i klevetanje (Rimljanima 1:29b-32)
Ako se želi uništiti neka osoba, počinje se s ogovaranjem, klevetanjem i navođenjem skandala
Sveti je Otac na današnjoj općoj audijenciji nastavio s nizom kateheza o sakramentu potvrde upozoravajući da ogovaranje uništava Božje djelo te potičući da prestanemo s ogovaranjem
Danas nam je snažno potrebno zajedništvo, i u Crkvi i u svijetu – rekao je papa Franjo sudionicima međunarodne skupštine Konfederacije Apostolske unije klera, na kojoj se razmatra uloga pastirâ u partikularnoj Crkvi.
„Uvjeren sam ako bi svatko od nas izbjegavao ogovaranje, na kraju bismo postali sveti. Kako je to divan put!” – Papa Franjo.
Jedan je čovjek izmišljao loše stvari o drugima a onda se jednom ipak pokajao i povjerio svećeniku svoje kajanje.