ZAVRŠENA 35. HODNJA MIRA: ŽRTVA KOJU PODNOSIMO MOLEĆI BOGA ZA MIR Događajnica

ZAVRŠENA 35. HODNJA MIRA: ŽRTVA KOJU PODNOSIMO MOLEĆI BOGA ZA MIR

Uz stihove pjesme 'Došli smo ti Majko draga', nešto prije 10 sati u srijedu 24. lipnja, na blagdan svetog Ivana Krstitelja i uoči 45. obljetnice Gospinih ukazanja, povorka 35. Hodnje mira, tradicionalnog molitvenog hoda od Humca do Međugorja, stigla je ispred međugorske crkve.

Na čelu kolone bio je vidioc Ivan Dragičević koji je nosio križ, međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić i kapelan fra Marin Mikulić.

Po dolasku pred međugorsku župnu crkvu, okupljenim hodočasnicima blagoslov s Presvetim Oltarskim Sakramentom udijelio je fra Antonio Primorac, župni vikar u Međugorju, nakon kratkog klanjanja.

Hodočašće je započelo u 6 sati ispred Franjevačkog samostana sv. Ante na Humcu. Od ranih jutarnjih sati mnoštvo hodočasnika iz različitih krajeva svijeta okupilo se u molitvi, zahvalnosti i zajedničkoj nakani za mir. Sudionici su se potom uputili prema Međugorju, nastavljajući tradiciju koja već više od tri desetljeća okuplja vjernike oko poruke mira.

Kao i prethodnih godina, župljani Međugorja dočekali su hodočasnike ispred svojih obiteljskih domova, nudeći im osvježenje i znak gostoprimstva na putu prema crkvi sv. Jakova.

Fra Zvonimir Pavičić kazao je kako je Hodnja protekla lijepo, mirno uz molitvu i pjesmu. Hod je bio žustar i staložen, tako da se relativno brzo stiglo do crkve u Međugorju. Istaknuo je kako ova Hodnja nije nikakav protest, niti demonstracija, nego žrtva koju podnosimo moleći Boga za mir. Molimo ga da nam udijeli mir, najprije u našim srcima, našim obiteljima, našim zemljama i cijelome svijetu.

Osvrnuvši se na svojih 9 godina služenja u Međugorju, od kojih je četiri godine u službi župnika, kazao je kako gledajući sve ono što se u Međugorju događa, shvaća kako puno toga nadmašuje njihove ljudske, organizacijske sposobnosti i da je zbog toga svjestan kako sve ovo ne vode ljudi, nego doista Gospa i Bog.

Dolazak i susreti sa hodočasnicima koji su u Međugorju ili koje sreće po svijetu dokaz su kako vjera nije mrtva, kako ima ljudi koji su spremni umrijeti i živjeti za Krista i to svijetu daje nadu u bolju budućnost. Također, susreti sa živom vjerom hodočasnika su poticaj i injekcije ohrabrenja i za same franjevce u župi.

Istaknuo je kako je za njega plod Međugorja taj što ovdje ljudi spoznaju Boga kao svojega Oca, Gospu kao svoju majku, i onda kad se dogodi iskustvo ljubavi, događa se i molitva srca koja mijenja čovjeka i sve oko njega!

Iz povijesti: Kako je nastala Hodnja mira?"

"Hodnja mira je molitveni hod od Humca do Međugorja, nastao 1992. godine."