Na blagdan Uzvišenja Svetog križa u petak 14. rujna, na vrhu brda Brisnica u župi Gospe od Ružarija u Posedarju, veliki kameni križ posvećen nerođenima blagoslovio je posedarski župnik Stipe Mustapić. Križ koji je svojom izvedbom i načinom rada jedinstven u Hrvatskoj i šire, djelo je umjetnika Milivoja Sedmaka iz Lukavca pokraj Velike Gorice. Visok je 8 m, širok 3,60 m a s postoljem težak 14 tona. Nalazi se na završetku također jedinstvenog Križnog puta u prirodi na tom brdu čijih 14 postaja teži sveukupno stotinu tona, a blagoslovljen je u ožujku 2017. g.
>>Umjetničko čudo u Posedarju: Najteži Križni put na svijetu<<
S prednje strane križa nalazi se lik Isusa Krista s trnovom krunom čija je desna ruka spuštena, a lijeva je položena na njegovo srce. Sedmak je time htio pokazati Krista koji svojom rukom s križa blagoslivlja, oprašta grijehe, a druga ruka ukazuje na njegovo Presveto Srce. Taj je prizor Isusa izrađen od bijelog kamena i nalazi se u bijelom kamenom krugu koji simbolizira hostiju. Križ je umjetnik izradio od kamenja koje je prikupljao na tom posedarskom brdu, u njemu ima i kamenja iz Međugorja i s Krbavskog polja. Time je ugrađen i dio s područja Crkve hrvatskih mučenika i povijesno mučeničkog mjesta stradalih Hrvata. Dio od bijelog kamena je iz Trogira. Na stražnjoj strani križa od kamenja je oblikovan prikaz cijelog tijela Krista raspetoga. Masivan višetonski križ u svoja dva dijela transportiran je iz Lukavca, a onda ih je na brdu Čelinka odakle se pruža pogled na Velebit i Novigradsko primorje, dizalica od pedeset tona u dva navrata podizala i prenijela na vrh brda gdje ih je umjetnik spojio u jedno tijelo križa i dovršavao izradu.
Milivoj Sedmak izradio je taj križ na poziv posedarskog umjetnika Vinka Kajmaka, idejnog začetnika križnog puta na tom brdu i jednog od autora kamenih postaja na tom križnom putu. Suglasnost Sedmakovom radu dali su župnik Mustapić i Općina Posedarje. Sedmak je opisao nadahnuća koja su ga vodila u stvaranju tog križa kojeg je radio godinu dana. Završio ga je baš na ovogodišnji blagdan Male Gospe poručivši: „Je li bilo moguće Gospi dati ljepši dar za rođendan?“.
Sedmak je pojasnio zašto je križ posvetio nerođenima. U molitvi krunice pred maketom toga križa dobio je jasan poticaj ga mora posvetiti nerođenima. Uz to, jedan kamen oblikovan je tako da prikazuje lik Gospe koja drži dijete, a kada ga se okrene na drugu stranu, vidi se kao avet koja odnosi novorođenče. Kad je završavao izradu križa, svoj molitvenik s molitvama Majci Božjoj nasumce je otvorio na stranicu gdje je napisana molitva za nerođene, što mu je bila konačna potvrda. Župniku Mustapiću prenio je tu ideju s čime se don Stipe složio, rekavši da je pobačaj najgora pošast današnjice i da križ treba biti poticaj u borbi za nerođene.
Sedmak je zahvalio Bogu na toj veličanstvenoj milosti i ljudima koji su podržali njegov rad. Podsjetio je na riječi vlč. Ladislava Lojne da „Bog ne voli samo one koji grade križeve. Bog voli one koji nose križeve“ te je poručio: Svatko tko ponosno nosi svoj križ, Bogu je drag.
U obredu blagoslova sudjelovali su i don Darko Pužin, župnik zagrebačke župe sv. Klara i don Josip Žagar, župnik Sedmakove župe Majke Božje Fatimske iz Lukavca. Vlč. Žagar rekao je da je Sedmak pouzdani suradnik, zauzeti župljanin i pastoralni vijećnik čija su djela prožeta Božjim duhom. Učinio je puno djela u župi u Lukavcu, nekoliko križeva i fontana u čast sv. Florijana. „U materijalnom smislu bilo je puno žrtve dok se križ radio, slijedi novi početak toga djela. Sada svatko od nas treba dalje nastaviti molitvom, činiti i posvetiti se borbi za nerođene te nositi svoj križ i pomoći drugima nositi križeve. Taj će kameni križ pogledom i rukom blagoslivljati sve koji budu prolazili autocestom A1, a njome prolaze milijuni ljudi svake godine“ rekao je vlč. Žagar.
Don Stipe Mustapić je rekao da se taj križ posvećuje Bogu na spomen svih nerođenih, da se u svijetu dokine zlo pobačaja, da zavlada poštivanje Božjeg zakona i svakog stvorenog života. Zamolio je Boga da sve nerođene primi u vječno blaženstvo. Poželio je da nam što blistavije sja otajstvo križa i da njegovu snagu što djelotvornije doživimo. „Isus je na odlasku s ovoga svijeta visio na križu i s Bogom je pomirio ljudsku obitelj. Budimo zaštićeni moći tog znaka spasenja, da svoj križ nosimo i prispijemo do nebeskog cilja. Isus je dragovoljno uzašao na drvo križa. Učinio ga je prijestoljem svoje slave, žrtvenikom svoje žrtve, učiteljskom stolicom istine. Uzdignut nad zemljom, na križu je pobijedio neprijatelja i sve je samilosno privukao k sebi. Umirući je objavio nauk koji je naviještao, da obilno rađa samo umrlo zrno. Otkupitelj nas je po svome križu otkupio i spasio. Nasljedujmo Krista da se podlažemo volji Boga Oca“ rekao je župnik Mustapić, potaknuvši vjernike da časte križ kao znak spasenja i ubiru plodove otkupljenja koje je Isus zaslužio svojom mukom.
Župljanka Gloria Zdrilić pročitala je pjesmu 'Krik nerođenih', a kroz program je vodila vjeroučiteljica Anita Vedrić. Uz župnika Mustapića, događaj su organizirali pojedinci iz posedarske udruge Čelinka, a sudjelovao je i Ivica Klanac, načelnik Općine Posedarje. Više prigodnih pjesama izvela je klapa Bibinje.
Ines Grbić