medjugorje shop 3

Što je Biblija?

Biblija je svezak knjiga. Sastoji se od Starog Zavjeta (39 knjiga): pet knjiga Mojsija, dvanaest povijesnih, pet pjesničkih i sedamnaest proročkih, te Novog Zavjeta (27 knjiga): četiri evanđelja, Djela Apostola, dvadeset i jedna poslanica i Otkrivenje.

Knjige su podjeljene u poglavlja, a poglavlja u stihove (npr. Ivan 3:16 znači: evanđelje po Ivanu, treće poglavlje, šesnaesti stih...) Stari Zavjet pisan je hebrejskim jezikom. Novi Zavjet, grčkim. Postoje različiti prijevodi, ili verzije učinjene iz istih originalnih tekstova, i njihove razlike se uglavnom svode na literarni oblik.

Kako je nastala Biblija?

Sveti Božji ljudi govorili su, potaknuti Svetim Duhom (II. Petrova 1:21)

Oko 45 različitih autora pridonijelo je njezinoj izradi. Oni su pripadali svim društveno-kulturnim sredinama. Među njima nalazimo Mojsija, čovjeka velike učenosti, odgojen u školi faraona; Jošuu, talentiranog vojskovođu; Daniela, ministra predsjednika mnogih uzastopnih vlada; Nehemiju, kraljevskog peharnika; Davida, kralja Izraela; Amosa, pastira; Petra, ribara, Mateja, ubirača poreza; Luku, liječnika; Pavla, proizvođača šatora.

Dijelovi koji sačinjavaju Sveto Pismo (Bibliju) napisani su često u čudnovatim okolnostima: Mojsije je pisao u pustinji, Jeremija i Pavao u zatvoru, Daniel u raskošnoj palači, Luka za vrijeme svoga putovanja, Ivan za vrijeme svog izganstva. Autori su poznavali sva stanja duše: radost, ljubav, strah, nemir, tjeskobu, i sumnju. Unatoč razmaka od 60 pokoljenja koje odvaja prvog od posljadnjeg pisca, unatoč velikoj raznolikosti pisaca, Biblija predočuje ljudski neobjašnjivo jedinstvo. No to nije ništa čudno, jer bez obzira na koji način uvijek je isti Bog onaj koji ih je nadahnjivao i koji im se otkrivao.

Da bi ga naučili poznati, poslušajmo ga: čitajmo Njegovu Riječ

Biblija je knjiga rekorda!

Biblija je prva štampana knjiga u Njemačkoj Ivanom Gutenbergom 1456. Ujedno je i knjiga koju se najviše pobijalo: spaljena od kralja Jehojakima (6-ti vijek pr. Krista) i mnogih drugih poslije njega. zabranjena u srednjem vijeku, ili u našim danima, još uvijek nekim zemljama svijeta. ismijana filozofima 18-tog i 19-tog stoljeća. Biblija uznamiruje, ali nadživljuje, svoje klevetnike.

Najviše štampana knjiga: cca. 17 milijuna Biblija cca. 14 milijuna Novih Zavjeta 600 milijuna izvadaka iz Biblije

Biblija je prevedena djelomično ili u cjelini na otprilike:

    576 jezika u Africi
    498 jezika u Aziji
    325 jezika u Oceaniji
    89 jezika u Evropi
    70 jezika u Sjevernoj Americi
    348 jezika u Južnoj Americi
    3 umjetna jezika

Koja je poruka Biblije?

Najbolja znanstvena djela preživljena su nakon nekoliko desetljeća, ali Biblija neće nikada zastariti. Tijekom vijekova, neprijatelji istine su bjesnili protiv nje, a da nisu mogli uništiti ni jednu jedinu njenu stranicu. Sve sile svijeta su se sjedinile da ju ponište; prigovaralo joj se, izvrgavalo ruglu, spaljivalo, osuđivalo, ali se nju može uporediti sa nakovanjem koji otupi sve oštrice.

Biblija optužuje zlo, ali isto tako ukazuje onome koji ga je učinio, sredstvo da mu se može oprostiti. Ona mu otkriva Boga i daje mu upoznati Isusa. Biblija, to je Bog koji se obraća ljudima, nebo koje se obraća zemlji. Čitanjem Biblije naučiti ćete da upoznate Boga koji se ne mijenja, svemoćnog, beskrajnog u znanju, u mudrosti, dobroti i milosrđu, Boga svetog i pravednog, koji vlada nad svim i sve dovodi do cilja koji želi. Saznati ćete da je čovjek grešnik u očima takvog Boga i sigurno ćete se prestrašiti. Ali ćete naučiti također da je Bog dao svog Sina Isusa Krista za vaše spasenje. (Ivan 3:16) U svojoj ljubavi, On je poslao Isusa da položi svoj život za nas. Svi oni koji vjeruju da je Isus umro za njihove grijehe i uskrsnuo za njihovo opravdanje smatrani su pravednim od samoga Boga. Ovo je najvažnija poruka koju nam Bog upućuje u Bibliji. On se obraća srcu i savijesti svakog od svojih stvorenja. Sve što nam je korisno da znademo, nalazi se u ovoj Knjizi. Ne treažimo istinu drugdje, već čitajmo Riječ od samoga Boga, pažljivo, ponizno i s molitvom.

Što je glavni sadržaj Biblije?

Glavni sadržaj Biblije su činjenice o Isusu Kristu koje iznose izvještaje o njegovu životu. One ujedno sadrže poruke mira, ljubavi i vječnosti. Sam sadržaj Biblije nije sakriven i ne treba tragati za nekim posebnim tumačenjem. Jasno je da je to snažna poruka za svakog čovjeka, to je poruka o Isusu Kristu:

    U Knjizi Postanka pojavljuje se kao ženin rod.
    U Knjizi Izlaska on je pashalno janje.
    U Knjizi Brojeva on je udarena stijena.
    U Knjizi Ponovljenog zakona on je prorok.
    U Jošui je Božji vojskovođa.
    U Sucima je sudac i izbavitelj.
    U Ruti je nebeski rođak.
    U Kraljevima je obećani kralj.
    U Nehemiji je obnovitelj naroda.
    U Esteri je zagovornik.
    U Jobu je moj iskupitelj.
    U Psalmima je moje sve u svemu.
    U Izrekama je moj ugled.
    U Propovijedniku je moj cilj.
    U Pjesmi nad pjesmama je onaj koji me zadovoljava.
    U Prorocima je knez mira koji dolazi.
    U Evanđeljima je Krist koji je došao tražiti i spašavati.
    U Djelima Apostolskim je uskrsli Krist.
    U Poslanicama je Krist koji se nalazi s desna Oca.
    U Otkrivenju je Krist koji će doći i vladati svijetom.

Zašto imamo pouzdanje u Bibliju?

Navodeći Bibliju, pozivaš me da vjerujem Bogu i da mu se pokoravam. Slažem se dakako, ali što mi dokazuje da je Biblija Riječ od Boga?

Pisci Biblije određeno potvrđuju da govore sa strane Boga. Mnogo puta čitamo: "Tako govori Vječni" ili "Bog kaže" i još mnogi slični izrazi...Tako Biblija potvrđuje samu sebe da jest Riječ od Boga. Ona u potpunosti dokazuje Božji autoritet. Zatim, sadrži mnoga proročanstva od kojih se većina ispunila. Dakle, Bog je jedini iznad vremena. On je saopćio prorocima svoje misli o budućnosti. On ih je izrazio, bilo određenim proroštvima, bilo opisima koji unaprijed pokazuju obilježja Isusa krista. Treće, nekih četrdesetak pisaca Biblije, koji su živjeli u razmaku od više od 15 vijekova u vrlo različitim okolnostima, međusobno su se uskladili da dadu iznenađujući sklad Bibliji. Zašto to? Jednostavno zato što je Bog pravi autor. Napokon, poslušajmo radosni odgovor mnoštva vjernika: "Ova knjiga mi je promjenila život, donijela mi je mir i učinila me sretnim..." Evo još jednog moćnog svjedočanstva njenog božanskog porijekla.

Koji je najbolji prijevod Biblije?

Pitali su nekog studenta teologije, koji prijevod Biblije smatra da je najbolji i najtočniji. Bez oklijevanja, odgovorio je: "Najbolji je onaj od moje majke. Ona ne zna ni grčki ni hebrejski, ali njezin kršćanski život bio je za mene najbolji od svih prijevoda." To je živi prijevod. U njemu se može čitati što kaže Biblija.

Apostol Pavao dao je Solunjanima ovo lijepo svjedočanstvo: "Naše evanđelje nije bilo samo u riječima, nego u sili...Postali ste ugled svima onima koji vjeruju" (I. Solunjanima 1:5-7).

Zašto čitati Bibliju svakodnevno?

Kao što je tijelu svakodnevno potrebna hrana, tako i dušu treba svakodnevno hraniti Božjom Riječi.

Da bismo znali kako ćemo se svidjeti Bogu: "Neka se ova knjiga zakona ne udalji od tvojih usta, i razmišljaj danju i noću, kako bi pazio da se držiš svega onoga što u njoj piše; jer tad će ti uspjeti ono što poduzmeš i napredovat ćeš" (Jošua 1:8).

Da naučiš poznavati i ljubiti Gospoda, biti ponizan pred Bogom i ljudima: "I on neka ima (ovu knjigu) kod sebe; i nju neka čita svakog dana svog života, kako se ne bi uzdiglo njegovo srce nad svoju braću, i da ne zastrani ni desno ni lijevo od zapovijedi." (Ponovljeni zakon 17:19-20)

Da učinino dobre odluke: "Tvoja je riječ svjetiljka mojoj nozi i svjetlo na mom putu." (Psalam 119:105)

Za čitanje Biblije mogu koristiti ovi savjeti:

    moli pomoć od Boga da shvatiš pročitano
    odvoji redovno vrijeme
    bodri se skupno; pročitati zajedno odlomak, podijeliti iskustvo, razmišljanja i otkriće
    započni s Novim Zavjetom

Zanima te i ovo?